Sarkopenili bireylerin kas kuvveti, denge ve propriyosepsiyon yönünden incelenmesi
Investigation of individuals with sarcopenia in terms of muscle strength, balance and proprioception
- Tez No: 708302
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiology, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Egzersiz Fizyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
EWGSOP2 kriterlerine göre sarkopenik olan ve sarkopenik olmayan bireyler üzerinde gerçekleştirilen bu çalışmanın amacı, önemli bir sağlık sorunu olan sarkopeninin kuvvet, denge ve propriyosepsiyon üzerine etkilerinin objektif olarak incelenmesidir. Çalışmaya 65 yaş ve üzeri 25 sarkopenik ve 20 sarkopenik olmayan birey katılmıştır. Katılımcıların demografik bilgileri alınmış, hastalıkları, operasyon geçmişleri, kullandıkları ilaçlar ve son 1 yıl içindeki düşme sayıları not edilmiştir. Charlson Komorbidite İndeksi (CCI) ve Yaşlılar İçin Fiziksel Aktivite Ölçeği (PASE) skorları hesaplanmıştır. Ayarlanabilir platform düzeneğinde (Biodex Balance System SD) yapılan denge ölçümleri sonrasında izokinetik dinamometre (Cybex Humac NORM) kullanılarak propriyosepsiyon ölçümleri ve diz ekstansör ve fleksör kaslarına yönelik 60°/sn hızda kuvvet ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, which was performed on sarcopenic and non-sarcopenic individuals according to the EWGSOP2 criteria, is to objectively examine the effects of sarcopenia, which is an important health problem, on strength, balance and proprioception. 25 sarcopenic and 20 non-sarcopenic individuals aged 65 and over participated in the study. Demographic information of the participants was obtained, their diseases, operation history, drugs they used and the number of falls in the last year were noted. Charlson Comorbidity Index (CCI) and Physical Activity Scale for the Elderly (PASE) scores were calculated. After the balance measurements on the adjustable platform setup (Biodex Balance System SD), proprioception and strength measurements of the knee extensor and flexor muscles at 60°/s were made on the isokinetic dynamometer (Cybex Humac NORM).