Kırıkkale ilinde yaşayan yaşlı bireylerde sarkopeni taraması
Screening for sarcopenia in elderly individuals living in kirikkale province
- Tez No: 843950
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL SERTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kırıkkale ilinde yaşayan 65 yaş ve üzeri bireylerde sarkopeni taraması yapmaktır. Bununla birlikte sarkopeniye bağlı gelişebilecek düşme, denge problemi, fonksiyonel bağımsızlık, fiziksel aktivite ve performansta azalma durumlarının değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmada Kırıkkale ili Hürriyet Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 572 yaşlı birey değerlendirildi. Bireylerin demografik verileri, kronik hastalıkları, kullandıkları ilaçlar, sigara alkol alışkanlıkları, yardımcı alet kullanma durumları olgu formu ile, bilişsel durumları Standardize Mini Mental Test ile, düşme durumları Düşme Riski Öz Değerlendirme Ölçeği ile, fonksiyonel bağımsızlıkları Fonksiyonel Bağımsızlık ve Zorlanma Ölçeği ile, fiziksel performansları Kısa Fiziksel Performans Testi ile, beslenme durumları Mini Beslenme Değerlendirmesi ile, sarkopeni taraması Sarkopeni Tarama Testi ile, fiziksel aktiviteleri Yaşlılar İçin Fiziksel Aktivite Ölçeği ile, el kavrama kuvveti Baseline Dijital El Dinamometresi ile ve kas kütleleri Inbody120 Biyoempedans Analiz Cihazı ile değerlendirildi. Çalışmanın sonucunda 572 yaşlı bireyin 19'u ciddi sarkopeniye sahip olmak üzere toplam 31 bireyin sarkopenisinin olduğu tespit edildi ve sarkopeni prevelansı %5,4 olarak bulundu. Sarkopenili yaşlı bireylerin düşme riskleri sarkopenisi olmayan yaşlı bireylere göre yüksek, fonksiyonel bağımsızlıkları, fiziksel performansları düşük bulundu. Yaşlı bireylerde sarkopeninin var olabileceği göz ardı edilmemeli ve gerekli koruyucu önlemler alınmalıdır. Ayrıca sarkopeni riski göz önünde bulundurularak yaşlı bireyler uygun egzersiz programlarına teşvik edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to screen for sarcopenia in individuals aged 65 and over living in Kırıkkale province. In addition, it is aimed to evaluate the cases of falls, balance problems, functional independence, physical activity and performance decrease that may develop due to sarcopenia. 572 older adults individuals registered to Hürriyet Family Health Center in Kırıkkale were evaluated in the study. Individuals' demographic data, chronic diseases, medications used, smoking and alcohol habits, use of assistive devices were evaluated with the case form, their cognitive status with the Standardized Mini Mental Test, their falling status with the Fall Risk Self-Assessment Scale, their functional independence with the Functional Independence and Difficulty Scale, their physical performance with the Short Physical Performance Battery, their nutritional status with the Mini Nutritional Assessment, rapid sarcopenia screening with the Sarcopenia Screening Test, their physical activities with the Physical Activity Scale for Elderly, hand grip strength with the Baseline Digital Hand Dynamometer and muscle mass measurements with the Inbody120 Bioimpedance Analyzer were evaluated. As a result of the study, it was determined that a total of 31 individuals out of 572 elderly individuals had sarcopenia, 19 of whom had severe sarcopenia, and the prevalence of sarcopenia was found to be 5,4%. The fall risk of elderly individuals with sarcopenia was found to be higher than that of elderly individuals without sarcopenia, and their functional independence and physical performance were found to be lower. The possibility of sarcopenia in elderly individuals should not be ignored and necessary protective measures should be taken. Additionally, considering the risk of sarcopenia, elderly individuals should be encouraged to take appropriate exercise programs.