Ankara Pursaklar ilçesi Hürkuş parkında kullanılan basınçlı sulama sistemlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of pressurized irrigation systems in Hürkuş park at Pursaklar town of Ankara
- Tez No: 708333
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu tez çalışmasında, Ankara iline bağlı Pursaklar ilçesinde bulunan Hürkuş parkında kullanılan basınçlı sulama sistemleri değerlendirilmiştir. Parkta bulunansu kaynağıile birliktesulama sistemlerinin teknik özellikleri araştırılmıştırAynı zamanda kullanılan damla ve yağmurlama sulama sistemleri uygulamalarında sulama sayıları ve sulama süreleri belirlenerek yaklaşık olarak araştırmanın yapıldığı parkta sezonluk uygulanan sulama suyu miktarları hesaplanmıştır. Çalışmanın sonundayağmurlama ve damla sulama yapılan alandaki bitkilere uygulanan sulama suyu miktarları 1382 mm/sezon ve 1540 mm /sezon olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In current study pressurized irrigation systems using at Hürkuş park within Pursaklar district of Ankara was assessed. In that regard, in addition to water supply, technical properties of irrigation systems were evaluated. Beside those, irrigation numbers and irrigation duration's consequently seasonal applied water were calculatedin both irrigation systems.The results showed that, applied water for plants by sprinkler and drip irrigation systems were found as 1382 mm/ season and 1540 mm / season, respectively.