Başkurt şairi Ravil Bikbayev'in şiirleri üzerine dil incelemesi (Giriş-metin-dizin)
A grammatical study on Bashkir poetry Ravil Bikbaev's poems (Introduction-text-index)
  1. Tez No: 708334
  2. Yazar: KADER ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YASİN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 646
Özet
Bu çalışma XX. yüzyıl Başkurt edebiyatının en önemli isimleri arasında yer alan Başkurdistan Halk Şairi Ravil Bikbayev'in 1991 yılında basılmış olan“Hıvhanım Hıvźar Birěgěź”adlı şiir kitabındaki Başkurtça şiirler üzerine yapılmış bir dil incelemesidir. Bu çalışmayla Bikbayev'i tanıtmak ve Kıpçak grubu Türk yazı dillerinden biri olan Başkurtçanın dil özelliklerini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmamız Giriş, İnceleme, Metin, Dizin ve Sonuç olmak üzere beş bölüm altında gerçekleştirilmiştir. Giriş bölümünde şairin hayat hikâyesi ve edebî yönü hakkında bilgi verilmiştir. İnceleme bölümünde Ses Bilgisi ve Şekil Bilgisi ana başlıkları altında metinlerden örnekler alınarak dil incelemesi yapılmıştır. Metin bölümünde, Başkurtça metin önce transkribe edilmiş ardından Türkiye Türkçesine aktarılmıştır. Dizin bölümünde 14297 kelimeyi içeren metnin gramatikal bir dizini oluşturulmuştur. Sonuç bölümünde ise çalışmamızda elde ettiğimiz bulgular açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a linguistic analysis on the Bashkir poems in the poetry book“Hıvhanım Hıvźar Birěgěź”published in 1991 by Ravil Bikbayev, one of the most important names of 20th century Bashkir literature. With this study, it is aimed to introduce Bikbayev and to determine the linguistic features of Bashkir, one of the Turkish written languages of the Kipchak group. Our study was carried out under five sections: Introduction, Review, Text, Index and Conclusion. In the introduction, information about the poet's life story and literary direction was given. In the analysis section, a linguistic analysis was made by taking samples from the texts under the main headings of Phonology and Morphology. In the text section, the Bashkir texts were first transcribed and then transferred to Turkish used in Turkey. In the index section, a grammatical index of the text containing 14297 words was created. In the conclusion part, the findings of our study are explained.