SARS-CoV 2 enfeksiyonunda yüksek doz C vitamini tedavisinin prognoz üzerine etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of high dose vitamin C therapy in SARS-CoV2 infection
  1. Tez No: 708396
  2. Yazar: GÖZDE ÖZTÜRK ALTUNYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BATIREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmada; COVID-19 tanılı hastalarda retrospektif olarak Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu rehberlerinde önerilen standart tedavi ve standart tedavi + yüksek doz C vitamini kombine tedavilerinin etkinliğinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Retrospektif gözlemsel kohort çalışma olarak dizayn edilen çalışmada; 11 Mart 2020 - 31 Ağustos 2020 tarihleri arasında SBÜ Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Pandemi kliniklerinde yatarak izlenen kesin tanı almış ve hidroksiklorokin monoterapisi ile hidroksiklorokin+yüksek doz C vitamini kombine tedavisi, azitromisin ve hidroksiklorokin ile hidroksiklorokin+azitromisin+yüksek doz C vitamini kombine tedavisi, hidroksiklorokin ve favipravir, hidroksiklorokin + favipravir + yüksek doz C vitamini almış olan COVID-19 hastalarına ait veriler geriye doğru taranarak çalışmaya dahil edilmiştir. Olguların; yaş, cinsiyet, ek hastalıklar, Charlson komorbidite indeksi gibi demografik verileri, vital bulguları (ateş, oksijen satürasyonu, solunum sayısı/dk), klinik ve laboratuvar özellikleri kaydedilmiştir. Tüm hastalar 6 tedavi grubuna ayrılmıştır. Gruplar: Grup1a; sadece hidroksiklorokin monoterapisi, Grup 1b; hidroksiklorokin ve yüksek doz C vitamini, Grup 2a; sadece hidroksiklorokin ve azitromisin, Grup 2b; hidroksiklorokin, azitromisin ve yüksek doz C vitamini, Grup 3a; sadece hidroksiklorokin ve favipravir, Grup 3b; hidroksiklorokin, favipravir ve yüksek doz C vitamini alan hastalardan oluşmaktadır. Gruplarda farklı tedavi protokollerinin etkinliği, yoğun bakıma yatış endikasyonu, yoğun bakımda yatış süresi, mortalite, mekanik ventilasyon ihtiyacına göre karşılaştırılmıştır. Hasta dosyalarına arşivden veya hastanemizin Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS)'nden ulaşılmıştır. Bulgular: Toplam 406 hastanın dahil edildiği çalışmamızda; hastaların 213'ü erkek (%52.5), 193'ü ise kadın (%47.5)'dır. Erkek hastaların yaş ortalaması 54.73±1.02, kadın hastaların yaş ortalamsı ise 55.69±1.15'dir. Hastaların 236'sına yüksek doz C vitamini takviyesi yapılmış olup, ortalama 2,9±0.15 gün C vitamini verilmiştir. Altı grup arasında mortalite, komplikasyon gelişimi açısından fark saptanmamıştır(p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study; we aimed to compare the effectiveness of standard treatment, which is recommended according to the Turkish Ministry of Health Scientific Advisory Board guidelines, and standard treatment + high-dose vitamin C combined treatments retrospectively in patients with a diagnosis of COVID-19. Materials and Methods: In this study, which was designed as a retrospective observational cohort study; the data of COVID-19 patients hospitalized in SBU Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital Pandemic clinics between 11 March 2020 - 31 August 2020, who received hydroxychloroquine monotherapy, hydroxychloroquine+highdose vitamin C combined therapy, azithromycin and hydroxychloroquine therapy, hydroxychloroquine+azithromycin+high-dose vitamin C combined therapy, hydroxychloroquine and favipravir, hydroxychloroquine+favipravir+high-dose vitamin C were recorded retrospectively. Demographic data such as age, gender, comorbidities, Charlson comorbidity index, vital signs (fever, oxygen saturation, respiratory rate/min), clinical and laboratory characteristics were recorded. All patients were divided into 6 treatment groups: Group1a; consisted of patients taking hydroxychloroquine monotherapy only, Group1b; hydroxychloroquine and high-dose vitamin C, Group 2a; hydroxychloroquine and azithromycin only, Group 2b; hydroxychloroquine, azithromycin, and high-dose vitamin C, Group 3a; hydroxychloroquine and favipravir only, Group 3b; hydroxychloroquine, favipravir, and high-dose vitamin C. The effectiveness of different treatment protocols in the groups were compared according to the indication for hospitalization in the intensive care unit, length of stay in the intensive care unit, mortality, and mechanical ventilation need. Patient files were accessed from the archive or from the Hospital Information Management System (HIMS) of our hospital. Results : In our study, which included a total of 406 patients; 213 (52.5%) of the patients were male and 193 of them were female (47.5%), The mean age of male patients was 54.73±1.02, and the mean age of female patients was 55.69±1.15 years. High-dose vitamin C supplementation was given to 236 of the patients, and vitamin C was given for an average of 2.9±0.15 days. here was no difference between the 6 treatment groups in terms of mortality and complication development (p>0.05).