COVID-19 pandemi sürecinde meslek gruplarının rekreasyonel egzersiz motivasyonunun incelenmesi
Understanding recreational exercise motivations of occupational groups during the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 708447
  2. Yazar: ZEYNEP HAZAL ÖZUSLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Aralık 2019 tarihinde ortaya çıkan SAR-CoV-2 virüsünün neden olduğu Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19), pandemi haline gelerek tüm dünyayı etkisi altına almış, izolasyon sağlamak adına önlem amaçlı alınan kararlar çerçevesinde beyaz yakalı çalışanların evden çalışma düzenine geçmelerine neden olmuştur. Birçok beyaz yakalı çalışan evlerini ofise çevirirken, spor salonlarına getirilen kısıtlamalar ve bireylerin önlem amaçlı sosyal izolasyon sağlamaları sebebiyle egzersiz alışkanlıkları ve motivasyonları da değişime uğramıştır. Bu tez çalışmasında, Türkiye'de ilk vakanın görüldüğü 11 Mart 2020 tarihinde başlayan COVID-19 pandemi sürecinden etkilenen meslek gruplarının rekreasyonel egzersiz motivasyonu araştırılmıştır. Veri toplamak için anket çalışması yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda egzersiz motivasyonu cinsiyet ve mesleğe göre istatistiksel farklılık göstermiştir. Bireylerin cinsiyetleri arasında spor hizmetlerine erişim açısından, meslek grupları arasında görünüm motivasyonu açısından istatistiksel farklılık saptanmıştır. Motivasyon faktörleri için en yüksek ortalamanın her iki cinsiyet grubu için de görünüm motivasyonuna ait olduğu belirlenmiştir. Bu skorları sağlık motivasyonu takip etmiştir. Görünüm motivasyonu öğrencilerde en yüksek olup spor hizmetlerine erişim çiftçi, ziraatçı, hayvancı meslek grubunda en düşük puana sahiptir.
Özet (Çeviri)
The Novel Coronavirus Disease (COVID-19), caused by the SAR-CoV-2 virus, which emerged in December 2019, became a pandemic and affected the whole world, causing white-collar workers to switch to working from home within the framework of precautionary decisions to ensure isolation. While many white-collar employees have turned their homes into offices, their exercise habits and motivations have also changed due to the restrictions placed on gyms and the social isolation of individuals for precautionary purposes. In this thesis, the recreational exercise motivation of the occupational groups affected by the COVID-19 pandemic, which started on March 11, 2020, when the first case was seen in Turkey, was investigated. A survey was conducted to collect data. As a result of the research, exercise motivation showed statistical differences according to gender and occupation. A statistical difference was found between the genders of the individuals in terms of access to sports services, and between occupational groups in terms of appearance motivation. It was determined that the highest mean for motivation factors belonged to appearance motivation for both gender groups. These scores were followed by health motivation. Appearance motivation is highest among students and access to sports services has the lowest score in the farmer, agronomist and animal husbandry professions.