The relationship between fear of self and rocd symptoms: The moderating role of attachment dimensions
Benlik korkusu ve romantik ilişki içerikli obsesif kompulsif semptomlar arasındaki ilişki: Bağlanma boyutlarının düzenleyici rolü
- Tez No: 708451
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK DOĞRUYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Romantik İlişki İçerikli Obsesif-Kompulsif Bozukluk, özellikle romantik ilişkilerde obsesif-kompulsif belirtilere odaklandığından, son on yılda OKB literatüründe önemli bir tema olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışma, benlik korkusu ile romantik ilişki temalı ve partner odaklı obsesif-kompulsif semptomlar olmak üzere iki alt boyuttan oluşan Romantik İlişki İçerikli Obsesif-Kompulsif Bozukluk semptomları arasındaki ilişkide bağlanma boyutlarının düzenleyici rolünü araştırmayı amaçlamıştır. Araştırmaya 254 katılımcı (196 kadın, 58 erkek) katılmıştır. Katılımcıların yaşları 18 ile 58 (Ort. = 27.33, SS = 6.55) arasında değişmektedir. Katılımcılar, demografik formdan sonra Romantik İlişki Obsesyon ve Kompulsiyonları Ölçeği (RİOKÖ), Partnere İlişkin Obsesif-Kompulsif Belirti Ölçeği Anketi (PİOKBÖ), Benlik Korkusu Anketi, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Ölçeği Kısa Formu, Obsesif İnanışlar Envanteri ve Obsesif-Kompulsif Envanteri-Gözden Geçirilmiş Formunun maddelerini cevaplamışlardır. Hiyerarşik regresyon analizlerinin sonuçları, benlik korkusunun hem romantik ilişki temalı hem de partner odaklı obsesif kompulsif semptomlarının, obsesif-kompulsif semptomlar kontrol edildiğinde dahi anlamlı bir yordayıcısı olduğunu göstermiştir. Kaygılı bağlanmanın da hem romantik ilişki temalı hem de partner odaklı obsesif kompulsif semptomlarının önemli bir yordayıcısı olduğu bulunmuştur. Kaçınan bağlanma boyutu ise sadece romantik ilişki temalı obsesif kompulsif semptomların anlamlı bir yordayıcısı olurken, partner odaklı obsesif-kompulsif semptomların anlamlı bir yordayıcısı olarak bulunmamıştır. Bununla birlikte, çalışma sonuçları bağlanma boyutlarının, benlik korkusu ile ilişki içerikli obsesif kompulsif semptomlar arasındaki ilişkide düzenleyici bir etkisinin olmadığını göstermiştir. Sonuçlar literatür ışığında tartışılmış, çalışmanın sınırlılıkları ve çıkarımları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Relationship Obsessive-Compulsive Disorder (ROCD) has been an area of focus in OCD literature over the last decade since it specifically focuses on obsessive-compulsive symptoms in romantic relationships. The present study aimed to explore the moderator role of attachment dimensions on the relationship between fear of self and Relationship Obsessive-Compulsive Disorder symptoms which is defined in terms of relationship-centered and partner-focused obsessive-compulsive symptoms. There are 254 participants in the present study (196 females, 58 males). The ages of the participants were ranged from 18 to 58 (M = 27.33, SD = 6.55). After the demographics form, participants responded to the items of Relationship Obsessive Compulsive Inventory (ROCI), Partner-Related Obsessive-Compulsive Inventory (PROCSI), Fear of Self Questionnaire, Experiences in Close Relationships Scale Short Form (ECR-short form), The Obsessive Beliefs Questionnaire (OBQ) and The Obsessive-Compulsive Inventory-Revised (OCI-R). The results of the hierarchical regression analyses showed that fear of self was a significant predictor of both relationship-centered and partner-focused OC symptoms even after controlling for the OC symptoms. Attachment anxiety was also a significant predictor of both relationship-centered and partner-focused OC symptoms. Attachment avoidance was only a significant predictor of relationship-centered OC symptoms but not partner-focused OC symptoms. Moreover, the interaction terms between attachment anxiety and fear of self, attachment avoidance and fear of self were not significant for both ROCI and PROCSI which showed that attachment dimensions did not act as moderators on the relationship between fear of self and ROCD symptoms in the present study. The results of the study was discussed in light of the literature, limitations and implications of the current study were suggested.