Sosyal medya bağımlılığı ve dürtüsellik ilişkisi
Social media addiction and impulsivity relationship
  1. Tez No: 708472
  2. Yazar: DOĞUKAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. GÖKBEN HIZLI SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bulunduğumuz dönem içerisinde sosyal medya pek çok alanda bireylerin hayatlarında kendisine yer bulmaktadır. Sosyal medyanın kontrol dışı kullanımı bağımlılığı arttırmakta ve kişileri psikolojik, sosyolojik, davranışsal açıdan etkilemektedir. Bu araştırmada sosyal medya bağımlılığı ve dürtüsellik ilişki incelenmektedir. Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 18 yaşından büyük ve Türkiye'de yaşayan bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini, 18 yaşından büyük ve Türkiye'de yaşayan 238 birey oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanılabilmesi için bireylere Sosyo-Demografik Veri Formu, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği, dürtüsellik düzeyini belirlemek için Barratt Dürtüsellik Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın verileri Statistical Package for Social Sciences (SPSS) programıyla analiz edilmiştir. Öğrencilerin sosyo-demografik özelliklerine göre dağılımlarının belirlenmesi için frekans analizi kullanılmıştır ve elde edilmiş olan neticeler frekans dağılım tablolarıyla belirtilmiştir. Sosyodemografik Veri Formu, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği, Barratt Dürtüsellik Ölçeği 238 kişiye uygulanmış veriler alınarak değerlendirilmiştir. Ölçekler tek bir havuzda toplanarak inceleme yapılmıştır. Sosyal bağımlılık düzeyi ve cinsiyet arasındaki ilişkiyi incelemek için student T-testi analizi kullanılmıştır. Dürtüsellik düzeyi ve cinsiyet arasındaki ilişkiyi incelemek için student T-testi analizi kullanılmıştır. Sosyal medya bağımlılık düzeyinin gruplar arasındaki ilişkisini ve farkını anlamak için korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda cinsiyet ve sağlıklı hissetme değişkenine göre meşguliyet düzeyleri farklılık gösterirken, sosyal medya kullananların meşguliyet düzeyleri sosyal medya kullanmayanlara göre anlamlı ölçüde yüksektir. Barratt Dürtüsellik Ölçeği ile Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği alt boyutları ve toplam puanı arasında pozitif yönde korelasyon tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the current period, social media finds its place in the lives of individuals in many areas. Uncontrolled use of social media increases addiction and affects people psychologically, sociologically and behaviorally. In this study, the relationship between social media addiction and impulsivity is examined. General survey model was used in the study. The population of the research consists of individuals over the age of 18 and living in Turkey. The sample of the study consists of 238 individuals over the age of 18 living in Turkey. In order to collect the research data, the Socio-Demographic Data Form, the Social Media Addiction Scale, and the Barratt Impulsivity Scale to determine the level of impulsivity were applied to the individuals. The data of the research were analyzed with the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) program. Frequency analysis was used to determine the distribution of students according to their socio-demographic characteristics, and the results were indicated with frequency distribution tables. Sociodemographic Data Form, Social Media Addiction Scale, Barratt Impulsivity Scale were applied to 238 people and evaluated by taking data. The scales were collected in a single environment and analyzed. Student T-test analysis was used to examine the relationship between social dependency level and gender. Student T-test analysis was used to examine the relationship between impulsivity level and gender. Correlation analysis was used to understand the relationship and difference of social media addiction level between groups. As a result of the research, while the levels of occupation differ according to the variable of gender and feeling healthy, the busyness levels of those who use social media are significantly higher than those who do not use social media. A positive correlation was found between Barratt Impulsivity Scale and Social Media Addiction Scale sub-dimensions and total score.