No silver bullet to boost employee change supportive behaviors: The fit between gender, regulatory focus, and managerial influence tactics
Çalışanların değişimi destekleyici davranışlarını arttırmanın yolları: Cinsiyet, düzenleyici odak ve yönetimsel etki taktikleri arasındaki uyum
  1. Tez No: 708488
  2. Yazar: SALAR AMIRKABIRI RAZIAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE GÜMÜŞLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Stratejik değişim, örgütlerin performansı ve hayatta kalmaları için merkezi önemdedir. Yöneticiler, çalışanların değişimi destekleyici davranışlarını artırmak için proaktif etki taktikleri uygularlar. Ancak, çalışanların kendine özgü farklılıkları nedeniyle, herkese uyan tek bir yaklaşım uygun değildir. Bu araştırmada, düzenleyici odak teorisi ve toplumsal cinsiyet teorilerinden yararlanarak, çalışanların düzenleyici odağı, cinsiyeti ve taktiği arasındaki uyumun değişimi destekleyici davranışlar üzerindeki etkisi hakkında bir kuramsal model geliştirilmekte ve bu model test edilmektedir. Değişime hazırlık kuramsal çerçevesi kullanılarak, her cinsiyet için düzenleyici odakla etki taktiklerinin uyumu haritalanmaktadır. Bu uyum ile ilgili hipotezleri test etmek için 5×2×2 deneysel faktöriyel tasarımı kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları, etkileme taktiğinin, çalışanların düzenleyici odağı ve cinsiyeti ile uyumlu olduğunda, proaktif bir davranış olan çalışanların değişimi savunuculuğunu teşvik ettiğini göstermektedir. Ayrıca, cinsiyetten bağımsız olarak taktik ve düzenleyici odak arasındaki salt uyum, uyumlu bir davranış olan iş birliğine sebep olmaktadır. Çalışmanın, değişim yönetimi, cinsiyet ve düzenleyici odak literatürlerine yaptığı teorik katkılar tartışılmakta ve gelecek araştırmalar için öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Strategic change is central for organizational performance and survival. Managers deploy proactive influence tactics to boost employees' change supportive behaviors. However, a one-size-fits-all approach is not suitable due to employees' idiosyncratic differences. Drawing on the regulatory focus theory and gender theories, this research theorizes and tests the effect of the fit between employees' regulatory focus, gender and the tactic on change supportive behaviors. By using the change readiness framework, the influence tactics' correspondence with regulatory focus across genders are mapped. A 5×2×2 experimental factorial design is employed to test the fit hypotheses. The results show that when an influence tactic fits with both employees' regulatory focus and gender, it promotes employees' championing which is a proactive behavior. Moreover, the mere fit between the tactic and regulatory focus irrespective of gender engenders cooperation which is an adaptive behavior. Theoretical implications for the change management, gender and regulatory focus literatures are discussed, and recommendations for future research are provided.