Challenges and considerations in the adoption of carbon capture, utilization and storage technologies in developing countries: The case of Türkiye
Gelişmekte olan ülkelerde karbon yakalama, kullanma ve depolama teknolojilerinin benimsenmesinde karşilaşilan zorluklarin ve dikkat edilmesi gereken hususlarin incelenmesi: Türkiye örneği
  1. Tez No: 946773
  2. Yazar: ZİŞAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM İSKENDER AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Kimya Mühendisliği, Siyasal Bilimler, Science and Technology, Chemical Engineering, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez, Paris Anlaşması'nın ortaya koyduğu karbonsuzlaştırma gereklilikleri çerçevesinde, gelişmekte olan ülkelerdeki artan hammadde ve enerji talebini karşılamak için duyulan acil ihtiyacın paralelinde Karbon Yakalama, Kullanma ve Depolama (KYKD) teknolojilerinin karmaşık ve genellikle belirsiz görünümü incelemektedir. Bu tez, emisyon yoğun üretime olan bağımlılığı ve (özellikle Avrupa'daki) gelişmiş ülkelerle olan güçlü ticari bağları nedeniyle bir vaka çalışması olarak Türkiye'ye odaklanarak, bilgi eksikliklerini kapatmayı ve KYKD'nin fizibilitesi ve ulusal iklim ve teknoloji politikalarına stratejik entegrasyonu hakkında içgörüler sunmayı amaçlamaktadır. Mevcut literatüre ve ulusal ve uluslararası uzmanların görüşlerine dayanarak, KYKD'nin tüm sera gazı (GHG) emisyonlarının azaltımı için genel geçer bir çözüm olmasa da, ağırlıklı olarak gelişmekte olan ekonomilerde bulunan çimento, kimya ve demir-çelik gibi azaltılması zor sektörler için önemli bir potansiyele sahip olduğu ve başarılı bir KYKD entegrasyonunun çeşitli sosyal, ekonomik, teknolojik ve çevresel faktörleri hesaba katan özelleştirilmiş stratejiler gerektirdiği sonucuna varmakta ve herkese uyan tek bir yaklaşım olmadığını vurgulamaktadır. Bulgular, sermayeye erişimdeki zorluklar, bilgi eksiklikleri ve düzenleyici çerçevelerin yokluğu nedeniyle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki önemli yaygınlaştırma eşitsizliğine ve gelişmekte olan ülkelerin özelliklerine göre uyarlanmış teknoloji transferi, kapasite geliştirme ve iklim finansmanı odaklı güçlendirilmiş uluslararası iklim politikası çağrısında bulunmaktadır. Türkiye için, KYKD'yi net sıfır stratejilerine entegre etmek, özellikle enerji üretiminden ziyade endüstriyel dekarbonizasyonda KYKD'nin benimsenmesini hızlandırmak için açık yönetişim yapıları üzerine inşa edilmiş ve revize edilmiş iklim ve enerji politikalarını gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the complex and often ambiguous landscape of Carbon Capture, Utilization, and Storage (CCUS) technologies in developing nations, amidst the pressing need to accommodate increasing material and energy demand within the decarbonization imperatives put forward by the Paris Agreement. By focusing on Türkiye as a case study, due to its reliance on emission-intensive production and strong trade ties with developed (more particulary European) countries, this thesis aims to bridge knowledge gaps and offer insights into the feasibility and strategic integration of CCUS into national climate and technology policies. By drawing upon the existing literature and insights from national and international experts, it concludes that, while CCUS is not a silver-bullet technology for all greenhouse gas (GHG) mitigation, it holds significant potential as a targeted approach for hard-to-abate sectors such as cement, chemicals, and iron and steel, predominantly found in developing economies, and that successful CCUS integration requires tailored strategies accounting for diverse social, economic, technological, and environmental factors, emphasizing that there's no one-size-fits-all approach. A key finding is the significant deployment disparity between developed and developing countries due to challenges in access to capital, knowledge gaps, and the absence of regulatory frameworks, calling for strengthened international climate policy focused on technology transfer, capacity building, and climate finance, tailored to the specific contexts of developing nations. For Türkiye, integrating CCUS into its net-zero strategies necessitates revised climate and energy policies built on clear governance structures to accelerate CCUS adoption, especially in industrial decarbonization rather than power generation.