Kronik böbrek yetmezliği hastalarında sarkopeni parametreleri ve karotis intima-media kalınlığının değerlendirilmesi
Evaluation of sarcopenia parameters and carotid intima media thichness in patients with chronic renal failure
- Tez No: 708504
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜLTİGİN TÜRKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda sarkopeni parametreleri ve karotis intima- media kalınlığının değerlendirilmesidir. Yöntem: Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yapılan bu çalışmaya kronik böbrek yetmezliği (KBY) olan ve rutin hemodiyalize giren 60 kişilik bir hasta grubu ve bilinen herhangi bir kronik hastalığı olmayan 20 kişilik bir kontrol grubu dahil edildi. Hasta ve kontrol grubu demografik özellikler, laboratuar bulguları, sarkopeni parametreleri ve karotis intima-media kalınlıklarına göre kendi aralarında gruplandırıldı. Bulgular: Sarkopeni kriterleri incelendiğinde 60 hastamızdan 12 sinin sarkopeni tanısı (%20) aldığı ve bunlardan 2 sinin şiddetli sarkopeniye (%3,3) sahip olduğu görüldü.Hastalarda yaş ile kas gücü arasında negatif yönde düşük-orta düzeyde anlamlı ilişki (r=-0,386, p=0,002), yaş ile zamanlı kalk yürü testi arasında pozitif yönde orta derecede anlamlı korelasyon görülürken (r=0,520, p=0,001), yaş ile ASM ve ASMI arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı (p>0,05). Hasta grubunda karotis intima media kalınlığı sağlıklı gruba göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek bulundu (p=0,001). Hastalarda KİMK ile laboratuar ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir ilişki yoktu (p>0,05), KİMK ile yaş arasında pozitif yönde düşük-orta derece korelasyon belirlendi (r=0,391, p=0,002), KİMK ile sarkopeni parametreleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı (p>0,05).Sonuç: Kronik böbrek yetmezliği kas yıkımı ile giden önemli bir sarkopeni sebebidir. Kronik böbrek yetmezliği gelişen hastalarda zaman içerisinde karotis intima-media kalınlığında artış olmakta ve ateroskleroza bağlı kardiyovasküler komplikasyon riski artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study was to evaluate sarcopenia parameters and carotid intima-media thickness in patients with chronic renal failure. Materials and Methods: A group of 60 patients with chronic kidney failure [1] who underwent routine hemodialysis and a control group of 20 people without any known chronic disease were included in this study, which was conducted at Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Hospital. The patient and control groups were grouped among themselves according to demographic characteristics, laboratory findings, sarcopenia parameters and carotid intma-media thicknesses. Results: When the sarcopenia criteria were examined, it was seen that 12 of our 60 patients (20%) were diagnosed with sarcopenia and 2 of them (3.3%) had severe sarcopenia. In patients, there was a low-medium level significant negative relationship between age and muscle strength (r=-0,386, p=0,002), medium level relationship between age and timed up and go test (TUG) (r=0,520, p=0,001) , but there was a no relationship between age and ASM and ASMI (p>0,005). In the patient group, the carotid intima media thickness was statistically significantly higher than the healthy group (p=0,001). There was no statistically significant relationship between CİMT and laboratory measurements in patients (p>0,005), between CİMT and age, was determined a low-medium corelation (r=0,391, p=0,002). There was no statistically significant relationship between CİMT and sarcopenia parameters (p>0,005). Conclusion: I Chronic renal failure is an important cause of sarcopenia with muscle wasting. In patients with chronic renal failure, carotid intima-media thickness increases over time and the risk of cardiovascular complications due to atherosclerosis increases.