Ön diz ağrısı olan bireylerde, vastus medialis kas kuvveti ile eklem pozisyon hissi, hareket korkusu ve fonksiyonel performans arasındaki ilişkinin belirlenmesi
- Tez No: 708529
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: European University of Lefke
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç : Bu çalışma, Ön Diz Ağrısı (ÖDA) olan bireylerde, vastus medialis kas kuvvetinin, eklem pozisyon hissi, hareket korkusu ve fonksiyonel performans arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacı ile planlandı. Yöntem : Çalışmamıza yaş ortalaması 22,23 ± 2,45 olan 14 kadın, 21 erkek olmak üzere toplam 35 ÖDA'lı birey dahil edildi. Olguların vastus medialis oblikus kas kuvveti (VMOKK) Lafayette Hand-Held Dinamometre ile, ağrı değerlendirmesi vizüel analog skala (VAS) ile, eklem pozisyon hissi (EPH) dijital gonyometre yardımıyla, hareket korkusu Tampa Kinezyofobi Ölçeğiyle (TKÖ) ve fonksiyonel performansı Alt Ekstremite Fonksiyonellik Skalası (AEFS) ve fonksiyonel testler kullanılarak değerlendirildi. Çalışmanın istatististiksel analizi SPSS 20.0 ile hesaplandı. G*Power 3.1.9.2 programına göre %95 güvenirlilikte anlamlılık değeri p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose : This study was planned to evaluate the relationship between vastus medialis muscle strength, joint position sensation, fear of movement and functional performance in individuals with Anterior Knee Pain (AKP). Methods: In our study, 14 female and 21 male individuals with a mean age of 22.23 ± 2.45 were included. The vastus medialis obliquus muscle strength (VMOMS) of the patients was evaluated with Lafayette Hand-Held Dynamometer, pain assessment was assessed using visual analog scale (VAS), joint position sense (JPS) assessment with digital goniometer, fear of movement assessment using Tampa Kinesiophobia Scale (TKS) and functional performance assessment using Lower Extremity Functionality Scale (LEFS) and functional tests. The statistical analysis of the study was calculated with SPSS 20.0. According to G * Power 3.1.9.2 program, 95% reliability significance value is p 0.05).