Dikkat koçluğunun DEHB'li ergenlerdeki etkisinin kantitatif EEG ile araştırılması
The research of the effect of adhd coaching in adolescents with adhd with quantitative EEG
- Tez No: 708641
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL SARI GÖKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Psychology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan ergen bireylerin dikkat koçluğu (DEHB Koçluğu olarak anılacaktır) sonrasında kantitatif EEG sonuçlarının incelenmesi ve DEHB için kabul edilen bir biyobelirteç olarak teta/beta oranlarındaki koçluk öncesi ve sonrası değişim üzerinde çalışılmıştır. Dikkat koçluğu dünyada DEHB'den muzdarip yetişkin bireyler ve ergen bireylere tedavi destekleyici olarak uygulanan bir yöntemdir. Bu çalışmanın amacı koçluk süreçleri sonrası oluşan iyilik halinin beyindeki yansımasını, teşhis için yeterli olmasa da ayırıcı özellik olarak kabul edilen tek biyobelirteç olan teta/beta oranı incelenerek tespit edebilmektir. NP İstanbul Beyin Hastanesi (13 birey) ve Koç Üniversitesi Hastanesi'nde (1 birey) yapılan değerlendirme sonucu DEHB teşhisi almış, 13-19 yaş arası, farklı komorbiditelere sahip, farklı medikal tedaviler alan, 10 erkek ve 4 kız olmak üzere toplam 14 ergen bireyin katılımı ile gerçekleşmiştir. Süreç toplamda 15 görüşmelik koçluk seanslarından oluşmaktadır. Koçluk seanslarında özellikle zaman yönetimi, odaklanma, plan yapabilme ve dikkat sürelerini artırma gibi yürütücü fonksiyonlar baz alınmıştır. Katılımcılar süreç öncesi ve sonrası bu konular için kendi değerlendirmelerini bir anket ile gerçekleştirmişlerdir. Süreç boyunca bireylerin medikal uygulamaları sabit tutulmuş, süreç başı ve bitimi arasında medikal stabilite sağlanmıştır. Veriler 21 kanallı, 10-20 standartlarına uygun kepli, toplam 8,5 dakika süren çekimler sonucu elde edilmiştir. QEEG ölçümlerinde, Cz konumu elektrodundan elde edilen veriler analiz edilmiştir. FFT Mutlak Güç (FFT Absolut Power), Z Skor FFT Mutlak Güç (Z Scored FFT Absolut Power), FFT Güç Oranı (FFT Power Ratio), Z Skor FFT Güç Oranı (Z Scored FFT Power Ratio), Tepe Frekansı (Peak Frequency), Z Skor Tepe Frekansı (Z Scored Peak Frequency) verilerinde teta/beta oranlarındaki değişim analiz edilmiştir. Yürütücü fonksiyonlara dair yapılan öz değerlendirmeye ait başlangıç ve bitiş verilerinde istatistiksel olarak anlamlı bir iyileşme elde edilmiştir. Ancak teta/beta oranına dair yapılan analiz sonrasında istatistiksel olarak anlamlı bir değişim gözlenmemiştir. Teta/beta oranı değişimi DEHB Koçluğunun pozitif etkilerine dair subjektif sonuçları desteklememiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the quantitative EEG results of adolescents with Attention Deficit /Hyperactivity Disorder (ADHD) after ADHD coaching and the change in theta/beta ratios as an accepted biomarker for ADHD before and after coaching were studied. ADHD coaching is a method that is applied to adults and adolescents suffering from ADHD as a treatment support in the world. The aim of this study is to determine the reflection of the state of well-being in the brain after the coaching processes by examining the theta/beta ratio, which is the only biomarker accepted as a distinguishing feature, although it is not sufficient for diagnosis. This thesis was carried out with the participation of 14 adolescent individuals, 10 boys and 4 girls. These individuals were diagnosed with ADHD as a result of the evaluation made at NP Istanbul Brain Hospital (13 individuals) and Koç University Hospital (1 individual). Participants have different comorbidities and use different drugs at different doses.The process consists of a total of 15 coaching sessions. In the coaching sessions, especially the main topics of time management, focus, planning and increasing attention span are based. Participants made their own assessments of these issues before and after the process with a questionnaire. Throughout the process, the medical practices of individuals were kept constant, and medical stability was ensured between the beginning and the end of the process. The data were obtained as a result of recordings with 21 channels, capped in accordance with 10-20 standards, lasting 8.5 minutes in total. In the QEEG measurements, data from the Cz position electrode were analyzed. The changes in theta/beta ratios in FFT Absolut Power, Z Scored FFT Absolut Power, FFT Power Ratio, Z Scored FFT Power Ratio, Peak Fequency, Z Scored Peak Frequency data were analyzed. A statistically significant improvement was obtained in the initial and final data of the self-assessment of executive functions. However, after the analysis of theta/beta ratio, no statistically significant change was observed. No statistically significant change was observed after the analysis. The theta/beta ratio did not support the subjective results of the positive effects of ADHD Coaching.