Mediyan ve ulnar sinir kesilerinde primer tamir ve geç sonuçlarımız
Primary repair of median and ulnar nerve lesions and our late results
  1. Tez No: 70865
  2. Yazar: MUSTAFA HİLMİ AKŞAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAYRAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Mediyan ve ulnar sinirler üst ekstremite fonksiyonu yönünden çok büyük önem taşırlar. Sinirler uygun şekilde tamir edildiklerinde çok iyi rejenere olma yeteneğine sahip dokulardır. Sinirlerin iyileşme potansiyeli hastanın yaşı, keşi seviyesi, tamir zamanı, kesilen sinir ve eşlik eden yaralanmalara bağlı olarak değişkenlik gösterir. Üst ekstremite mediyan ve ulnar sinir kesişi sebebiyle Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilin Dalı El Cerrahisi Kliniği'nde Ocak 1987- Aralık 1995 tarihleri arasında uç uca tamir yapılıp en az 2 yıl takip edilen 55 hastanın 74 siniri çeşitli yönlerden incelenmiş ve sonuçlar analiz edilmiştir. Değerlendirmede kantitatif yöntemlerin kullanılmasına özen gösterilmiştir. Mediyan sinir kesilerinde ve tek sinir kesileninde sonuçların istatistiksel olarak daha iyi olduğu gösterilmiştir. Yaş, tamir zamanı ve keşi seviyesine göre sonuçlar karşılaştırıldığında, örnek dağılımının uygun olmaması yüzünden istatistiksel anlam çıkmamıştır. Sinir kesilerinde en iyi tedavi yöntemi arayışları halen sürmektedir. Klasik yöntemler içinde primer epiperinöral sürürün iyi bir seçenek olduğu görüşündeyiz. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Sinir kesüeri Mediyan sinir Ulnar sinir Sinir tamiri iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Primary Repair of Median and Ulnar Nerve Lesions and Our Late Results Median and ulnar nerves have great importance of upper extremity functions. If nerves have repaired suitable, they have good regeneration ability. That improvement potantial of nerves depends upon age of the patient, level of the injury, time of repair, which nerve had injuried and combination of injuries. Between January 1987 and December 1995, treated by end to end anastomosis of 55 patients' 74 median and ulnar nerve injuries and followed at least 2 years in Çukurova University Medical Faculty Orthopaedics and Traumatology Clinic Hand Surgery Department, analyzed and evaluated in various views. In evaluation paid attention to use quantitative methods. Median nerve injuries and single nerve injuries have better results that demonstrated statistically. According to age, repair time and injury level there was no difference statistically, because of abnormal distribution of these samples. Searching about optimum repair method of nerve injuries is being continued. But, we thought that primer epiperineural repair technique is a good choice among todays methods. KEYWORDS: Nerve injuries Median nerve Ulnar nerve Nerve repair