Ebeveyn bakış açısıyla ortaokul öğrencilerinin televizyon izleme ve internet kullanma alışkanlıklarının incelenmesi
Examination of television watching and internet usage habits of middle school students from the perspective of parents
- Tez No: 708663
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TAHİR KARABOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, ortaokul öğrencilerinin televizyon izleme ve internet kullanma alışkanlıkları ebeveyn bakış açısından incelenmiştir. Ortaokul öğrencilerinin televizyon izleme ve interneti kullanma alışkanlıklarına ilişkin ebeveyn görüşleri; öğrencilerin bu araçları kullanma süresi, bu araçları kullanma alışkanlıklarının arkadaşlık ilişkileri, aile ilişkileri, okul başarısı, fiziksel, duygusal ve zihinsel sağlığa etkileri ile öğrencilerin sosyal aktivitelere katılımı, kitap okuma, dil kullanımı, yeme alışkanlığı, satın alma, giyinme tercihi, uyku düzeni ve şiddete yönelme davranışlarına yansımaları konularında ele alınmıştır. Bu araştırmanın evrenini 2020-2021 eğitim öğretim yılında Türkiye genelinde ortaokullarda eğitim gören öğrencilerin ebeveynleri oluşturmaktadır. Bu evreni temsil etmeye yönelik Türkiye'nin 7 farklı bölgesinde yaşayan ve ortaokulda öğrenim gören çocuğu olan 440 ebeveyn araştırmanın örneklem grubunu oluşturmuştur. Bu araştırmada ebeveyn görüşleri tarama deseni izlenerek incelenmiştir. Araştırmanın verileri ortaokulda eğitim gören öğrencilerin ebeveynlerine sosyal medya üzerinden uygulanan anket ile toplanmıştır. Araştırma bulgularından elde edilen sonuçlara göre; ebeveynlerin ortaokul öğrencilerinin televizyon izleme alışkanlıkları ile ilgili olumsuz görüşlere sahip oldukları belirlenmiştir. Ebeveynlerin ayrıca öğrencilerin günlük televizyon izleme sürelerini yüksek bulduğu belirlenmiştir. Ortaokul öğrencilerinin televizyon izleme alışkanlıklarına ilişkin ebeveyn görüşlerinin cinsiyet açısından benzerlik taşıdığı, ebeveynlerin geliri, eğitim seviyesi yükseldikçe çocuklarının televizyon izleme alışkanlıkları konusunda olumsuz görüşlerinin arttığı tespit edilmiştir. Diğer taraftan ebeveynler ortaokul öğrencilerinin internet kullanma alışkanlıkları ile ilgili olumsuz görüşlere sahip oldukları tespit edilmiştir. Ebeveyn görüşlerine göre çocuklarının internet kullanım sürelerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Ortaokul öğrencilerinin internet kullanma alışkanlıklarına ilişkin ebeveyn görüşlerinin cinsiyet açısından farklılaştığı ve bu farklılaşmanın erkek ebeveynlerin lehine olduğu, ebeveynlerin eğitim ve gelir seviyesi yükseldikçe çocuklarının internet kullanımı konusunda olumsuz görüşlere yöneldikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, middle school students' television watching and internet usage habits were examined from the perspective of parents.Parental views on television watching and internet usage habits of middle school student are considered in terms of the duration of using these tools, the effects of using these tools on friendship relations, family relations, school success, physical, emotional and mental health, and reflections on students' participation in social activities, reading books, language use, eating habits, buying, dressing preferences, sleeping patterns and on tendency to violent behaviours. The population of this research consists of the parents of students studying in middle schools throughout Turkey in the 2020-2021 academic year. To represent this population, 440 parents of middle school students living in 7 different regions of Turkey formed the sample group of the research. In this study, parents' opinions were examined by following the survey model. The data of this research were collected by a questionnaire applied over social media with the parents of the students studying in middle school. According to research findings; It has been determined that middle school parents have negative opinions about students' television watching habits. It was also determined that the parents found the students' daily television watching time high. It has been determined that the parents' views on television watching habits of middle school students are similar in terms of gender, and as the income and education level of the parents increase, their negative views about their children's television watching habits increase. On the other hand, it has been determined that middle school parents have negative opinions about students' internet usage habits. According to the opinions of the middle school parents, it was determined that the internet usage time of their children is high. It has been observed that the parents' views on the internet use habits of middle school students differ in terms of gender and this differentiation is in favor of male parents, and as the education and income level of the parents increase, they tend to have negative opinions about their children's internet use.