Epilepsili hasta yakınlarının epilepsi hakkındaki bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge and attitudes about epilepsy of relatives of patients with epilepsy
- Tez No: 923917
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ECEVİT ALPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu araştırmada epilepsili bireylerin yakınlarının hastalık hakkındaki bilgi ve tutumlarının değerlendirilerek bu faktörlerin hastalığın yönetimi üzerindeki etkilerini analiz etmek amaçlanmıştır. Epilepsi yönetiminde hasta yakınlarının bilgi ve tutumlarının nasıl bir rol oynadığının ortaya konulması ve hastalığın sosyal boyutlarına ışık tutulması oldukça önemlidir. Gerçekleştirilen çalışma ile epilepsiyle ilgili doğru bilginin hasta yakınları arasındaki yaygınlığının belirlenmesi ve toplumun hastalık hakkındaki algısının saptanması hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Yapılan araştırma, nicel araştırma yaklaşımı modellerinden biri olan kesitsel yöntemle tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemi 212 epilepsi hastası yakınından oluşmaktadır. Analizlerde test tekniklerinden ikili gruplar için bağımsız gruplar t testi ve ikiden fazla gruplar için tek yönlü varyans testi ve tek yönlü varyans testi ile korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Eğitim durumu, iş durumu, şimdiye kadar epilepsi nöbeti görme, epilepsiye dair sahip olduğu bilgileri yeterli görme ve epilepsi hakkında herhangi bir eğitim alma değişkenlerine göre epilepsi bilgilerinin istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gösterdiği, ancak cinsiyet, yaş ve medeni durum değişkenlerine göre epilepsi bilgi düzeyinin farklılıklar göstermediği tespit edilmiştir. Yaş, medeni durum ve eğitim duruma göre epilepsi tutum düzeyinin istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gösterdiği, ancak cinsiyet, iş durumu, yakınının epilepsi nöbeti geçirdiğine tanık olma, epilepsiye dair sahip olduğu bilgileri yeterli görme ve epilepsi hakkında herhangi bir eğitim almaya göre epilepsi tutum düzeyinin farklılıklar göstermediği saptanmıştır. Katılımcıların epilepsi bilgi ve epilepsi tutum düzeyleri arasında istatistiksel olarak pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Yapılan çalışmanın sonucunda katılımcıların epilepsi bilgi puanları arttıkça ve epilepsi tutum puanlarının da arttığı belirlendiğinden epilepsi hastası yakınlarının epilepsiye ilişkin bilgilendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the knowledge and attitudes of relatives of individuals with epilepsy about the disease and to analyze the effects of these factors on the management of the disease. It is very important to reveal the role of the knowledge and attitudes of relatives of patients in the management of epilepsy and to shed light on the social dimensions of the disease. The study aims to determine the prevalence of accurate information about epilepsy among relatives of patients and to determine the perception of the society about the disease. Materials and Methods: The study was designed with a cross-sectional method, which is one of the quantitative research approach models. The sample of the study consists of 212 relatives of epilepsy patients. In the analysis, independent groups t-test for two groups and one-way variance test and correlation analysis for more than two groups were used as tests techniques. Results: It was found that epilepsy knowledge showed statistically significant differences according to variables such as education status, employment status, having had an epileptic seizure before, considering the knowledge about epilepsy sufficient and receiving any training about epilepsy, but epilepsy knowledge level did not show differences according to variables such as gender, age and marital status. It was found that epilepsy attitude level showed statistically significant differences according to age, marital status and education status, but epilepsy attitude level did not show differences according to gender, employment status, witnessing a relative having an epileptic seizure, considering the knowledge about epilepsy sufficient and receiving any training about epilepsy. It was found that there was a statistically significant positive relationship between the epilepsy knowledge and epilepsy attitude levels of the participants. Conclusion: As a result of the study, it was understood that there were positive relationships between epilepsy knowledge and epilepsy attitude. Since people's attitudes towards epilepsy improve as their awareness of epilepsy increases, it was determined that the disease acceptance processes and approaches of relatives of patients with epilepsy are also difficult.