Spectroflorimetric determination of carbon dioxide gas in different coordination compounds media
Karbondioksit gazinin farkli kordinasyon bileşikleri ortamlarinda spektroflorimetrik tayini
- Tez No: 708783
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
CO2 olarak bilinen karbondioksit gazı zehirli bir gazdır. Hem insanlar hem de doğal çevre açısından son derece tehlikeli sonuçlar yaratmaktadır. Karbondioksit gazı, yer küreyi koruyan ozon tabakasına en fazla zarar veren gazlardan biridir. Küresel ısınma ile bağlantılı olarak yakın gelecekte sürekli izlenmesi bir zorunluluk olacak olan CO2 gazının tayini özellikle de sürekli ve yerinde izlenmesi oldukça önem arz etmektedir. Bu araştırmada farklı koordinasyon bileşikleri ilk defa sensör ortamı olarak kullanılarak gaz haldeki CO2'in, tayinine yönelik kimyasal optik sensör geliştirilmesi hedeflenmektedir. Geliştirilmesi planlanan sensör ile koordinasyon bileşiklerinin yüksek gaz tutuculuklarından faydalanarak daha hassas, çalışma aralığı daha geniş, dolayısıyla mevcut sensörlere göre daha üstün özellikte CO2 gaz sensörleri elde edilmesi hedeflenmektedir. Projede CO2 tayini spektroflorimetrik esaslı olarak gerçekleştirilecek, bu amaçla CO2' e yanıt verdiği bilinen ticari HPTS (hidroksipiren trisülfonik asit) gibi farklı floresan boyar maddeleri CO2 ajanı olarak kullanılacaktır. Bunların dışında daha hassas ve doğru ölçüme izin veren zaman çözümlemeli floresans tekniği kullanmaya imkân sağlayacak uzun floresans ömrüne sahip CO2 ajanları da denenecektir. Ortama sensör yanıtını arttırdığı bilinen ve daha önceki çalışmalarımızda da kullandığımız nano malzemeler ve iyonik sıvı katkı maddeleri de eklenerek bunların koordinasyon bileşikleri ile uyumu da test edilecektir. Bu şekilde daha hızlı, duyar, yanıt süresi kısa, yanıt aralığı geniş, uzaktan ölçüme imkân veren daha üstün özellikle optik CO2 sensörlerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The carbon dioxide gas, known as CO2, is a poisonous gas. It creates extremely dangerous results for both people and the natural environment. Carbon dioxide gas is one of the most harmful gases to the ozone layer that protects the earth. In connection with global warming, the monitoring of CO2 gas, which will be an imperative for continuous monitoring in the near future, is particularly important. In this study, it is aimed to develop a chemical optical sensor for the determination of gaseous CO2, using different coordination compounds as the sensor environment for the first time. With the sensor that is planned to be developed, it is aimed to get more sensitive, working range is wider and CO2 gas sensors are superior to existing sensors by using high gas retention of coordination compounds. The CO2 determination in the project will be carried out on a spectrofluorimetric basis and different fluorescent dyestuffs such as commercially available HPTS (hydroxypyrene trisulfonic acid) known to respond to CO2 will be used as CO2 agents. In addition, long-fluorescent CO2 agents will be tested to allow for more accurate and accurate measurement of time-resolved fluorescence. Nano materials and ionic liquid additives which are known to increase the sensor response to the medium and which have been used in our previous studies, will also be tested and their compatibility with the coordinate compounds(CPs). This way, it is aimed to accelerate the optical CO2 sensors, which are faster, hears, the response time is shorter, the response range is wider, allowing superior remote measurement.