Zeytin çekirdeğinden hazırlanan karbon nano noktalar ile trifluralin'in suda ve sebze örneklerinde spektroflorimetrik tayini için yeni bir metodun geliştirilmesi
Development of a new spectrofluorimetric method for the determination of trifluralin in water and vegetable samples using carbon nanodots prepared from olive pits
- Tez No: 969568
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMMÜHAN TURGUT OCAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sürdürülebilir malzeme üretimi ve çevresel izleme alanlarını birleştiren yenilikçi bir yaklaşımla, zeytin çekirdeklerinden elde edilen karbon nano noktaların (KNN'lerin) trifluralin pestisitinin tayininde kullanılmasını ele almaktadır. Piroliz yöntemiyle sentezlenen KNN'ler, UV-vis Spektroskopisi, Floresans Spektroskopisi, Fourier Dönüşümlü Kızılötesi (FT-IR) Spektroskopisi, X-Işınları Fotoelektron Spektroskopisi (XPS) ve Raman Spektroskopisi ile Geçirimli Elektron Mikroskopisi (TEM), Yüksek Çözünürlüklü Geçirimli Elektron Mikroskopisi (HR-TEM), X-Işınları Difraksiyonu (XRD) gibi çeşitli tekniklerle karakterize edilmiştir. Floresan özellik gösteren KNN'ler, trifluralin ile etkileşime girdiklerinde floresans sönümüne sebep olmuş, bu sönümün mekanizması Stern–Volmer analizi ile incelenmiştir. Farklı sıcaklıklarda yapılan çalışmalar, sönüm mekanizmasının statik karakterde olduğunu ortaya koymuştur. KNN'lerin seçicilik analizlerinde, diğer pestisitlerle anlamlı bir etkileşim gözlenmemiştir. Trifluralin tayini için geliştirilen spektroflorimetrik yöntem, musluk suyu, mor lahana ve havuç örneklerinde başarıyla uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar, atık zeytin çekirdeklerinden üretilen bu nano noktaların su ve gıda güvenliğine yönelik çevre dostu, hızlı, seçici ve duyarlı analizler için uygun bir floresans sensör platformu olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study presents an innovative approach that integrates sustainable material production and environmental monitoring by employing carbon nanodots (CNDs) derived from olive pits for the detection of the pesticide trifluralin. The CNDs, synthesized via a pyrolysis method, were characterized using various techniques, including UV–Vis spectroscopy, fluorescence spectroscopy, Fourier Transform Infrared (FT-IR) spectroscopy, X-ray Photoelectron Spectroscopy (XPS), Raman spectroscopy, Transmission Electron Microscopy (TEM), High-Resolution Transmission Electron Microscopy (HR-TEM), and X-ray Diffraction (XRD). The fluorescent CNDs exhibited fluorescence quenching upon interaction with trifluralin, and the quenching mechanism was investigated using Stern–Volmer analysis. Studies conducted at different temperatures revealed that the quenching mechanism was a static nature. In selectivity analyses of the CNDs, no significant interaction was observed with other pesticides. The spectrofluorimetric method developed for trifluralin determination was successfully applied to tap water, purple cabbage, and carrot samples. The results demonstrate that these nanodots, produced from waste olive pits, provide an environmentally friendly, rapid, selective, and sensitive fluorescence sensing platform suitable for water and food safety monitoring.