Direkt mikrodalga pirolizi ile at kestanesinden karbon nano noktaların sentezi ve toksik gıda boyası tartrazinin spektroflorometrik tayini
Synthesis of carbon nanodots from horse chestnut by direct microwave pyrolysis and spectrofluorimetric determination of the toxic food colour tartrazine
- Tez No: 868850
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMMÜHAN TURGUT OCAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada karbon kaynağı olarak at kestanesi ile üç farklı yöntem kullanılarak karbon nano nokta (KNN) sentezi gerçekleştirilmiştir. Yapısal karakterizasyonları ve kimyasal yapısı karakterize edilmiştir ve gıda boyalarının tayinlerinde kullanılabilme özellikleri floresans spektroskopisi kullanılarak araştırılmıştır. Elde edilen KNN'ler 360 nm uyarma dalga boyu altında 432 – 437 aralığında güçlü floresan emisyonları sergilemiştir. Her üç yöntemle elde edilen KNN'ler toksik gıda boyası olan tartrazinin spektroflorometrik yöntemle tayininde kullanılmıştır. Önerilen yöntemin doğruluğu gerçek gıda örneklerinde ekleme-geri kazanım çalışmaları ile gösterilmiştir. % Geri kazanımlar 98.8 – 100.1 arasında bulunmuştur. Metodun kesinliği günler arası ve gün içi tekrarlı tayinlerle belirlenmiştir. Kesinlik % bağıl standart sapma (%BSS) olarak 0.6 – 2.3 arasında bulunmuştur. Gözlenebilme sınırı (GS) 0.02 mg/L olarak bulunmuştur. Tartrazin tayini için önerilen yeni metotun daha çevreci, basit, hızlı ve ekonomik olması sebebiyle literatürdeki bilinen tartrazin tayin yöntemlerine göre önemli avantajlara sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, carbon nanodots (CND) were synthesized using three different methods with horse chestnut as carbon source. Their structural characterization and chemical structure were characterized and their ability to be used in the determination of food dyes was investigated using fluorescence spectroscopy. The obtained CNDs exhibited strong fluorescence emissions in the range 432 – 437 under 360 nm excitation wavelength. The CNDs obtained by all three methods were used for the spectrofluorometric determination of tartrazine, a toxic food coloring. The accuracy of the proposed method was demonstrated by addition-recovery studies on real food samples. % recoveries were found to be between 98.8 and 100.1. The precision of the method was determined by inter-day and intra-day repeat determinations. The precision was found to be between 0.6 – 2.3 as % relative standard deviation (%RSD). The limit of detection (LOD) was found to be 0.02 mg/L. The proposed new method for the determination of tartrazine has important advantages over the known tartrazine determination methods in the literature as it is more environmentally, friendly, simpler, faster, and more economical.