Iyonize radyasyon uygulanan sıçanlarda beyin dokusundaki oksidan/antioksidan sistem üzerine propolis ve kafeik asit fenetil esterinin etkileri
Effects of propolis and caffeic acid phenethyl ester on the oxidative/antioxidative status in rat brain exposed to ionising radiation
  1. Tez No: 813970
  2. Yazar: HİLAL ALKIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DİRİER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Propolis ve onun biyolojik olarak aktif komponenti olan kafeik asit fenetil esteri (CAPE), antibakteriyal, antiinflamatuvar, antifungal amaçlarla çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Propolisin oksijen radikallerini temizleyerek etki ettiği, CAPE'nin lipid peroksidasyonunu önleyerek antioksidan aktivite gösterdiği ve ornitin dekarboksilaz, protein tirozin kinaz ve lipooksijenaz aktivitelerini inhibe ettiği rapor edilmiştir. Bu çalışmada amaç, tüm kranyum ışınlaması yapılan sıçanlarda beyinde oluşan oksidatif stres üzerine propolis ve CAPE'nin antioksidan etkisini araştırmaktı. Çalışma grupları; standart kontrol grubu (SC), CAPE için kontrol grubu (CC), propolis için kontrol grubu (PC), ışınlanan grup (R), CAPE+ışınlanan grup (C+R) ve propolis+ışınlanan grup (P+R) olmak üzere toplam 6 gruptan oluşturuldu. Kontrol grupları dışındaki grupların hepsine tüm kranyuma ilk gün 5 Gy tek doz iyonize radyasyon uygulandı. Propolis, ilk dozu ışınlamadan 1 saat önce olmak üzere 10 gün boyunca sıçanlara gavaj yoluyla verildi. CAPE'nin ise ilk dozu ışınlamadan 30 dk. önce olmak üzere 10 gün boyunca intraperitonal olarak verildi. Çalışma sonunda hayvanlar sakrifiye edilerek beyin dokusu örnekleri alındı. Alınan doku örneklerinden malondialdehit (MDA) düzeyi, süperoksit dismutaz (SOD) ve glutatyon peroksidaz (GSH-Px) enzim aktiviteleri gibi oksidan/antioksidan parametreler çalışıldı. R grubundaki beyin dokusu MDA düzeylerinin, SC grubu, P+R ve C+R gruplarıyla karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı yüksek olduğu tespit edildi. Bunun yanı sıra, R grubundaki SOD enzim aktivitesinin, PC ve C+R gruplarıyla karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı düşük olduğu tespit edildi. GSH-Px enzim aktivitesi açısından ise gruplar arasında fark gözlenmedi. Sonuç olarak; biyokimyasal açıdan baktığımızda oksidan parametrelerin ışınlanan grupta diğer gruplardan daha yüksek ve antioksidan parametrelerin daha düşük çıkması radyasyonun radikal aracılığıyla yaptığı hasarı göstermektedir. Buna karşılık ise propolis ve CAPE'nin antioksidan etkisinin olduğu biyokimyasal parametrelerle anlaşılmıştır. Radyasyona bağlı beyinde oluşabilecek hasara karşı propolis ve CAPE'nin radyoprotektif ajan olarak kullanılabilmesi için farmakolojik ve toksikolojik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Propolis and its active component, caffeic asid phenethyl ester (CAPE), were used as antibacterial, antiinflammatory and antifungal for treatment of several diseases. Oxygen radical scavanging effects of propolis and antioxidant effects of CAPE by protecting from lipid peroxidation, and inhibiting ornitine decarboxilase, protein thyrosine kinase, lipooxygenase activities were reported. The purpose of this study was to search antioxidant effects of propolis and CAPE on the oxidative stress in rat brain exposed to total cranium irradiation. In this study, rats were divided into 6 groups: standart control (SC), control group of CAPE (CC), control group of propolis (PC), irradiated group (R), CAPE plus irradiation (C+R) and propolis plus irradiation (P+R) groups. Rats in control groups were unirradiated. Rats in R, C+R and P+R groups were exposed to total cranium irradiation of 5 Gy by single fraction. Propolis was administrated to the rats orally for ten days and first dose was given 1 hour before irradiation. CAPE was administrated to the rats intraperitoneally for ten days and first dose was given 30 minutes before irradiation. Rats were sacrified after 10 days and oxidant/antioxidant parameters such as malondialdehyde (MDA) concentrations, glutathione peroxidase (GSH-Px) and superoxide dismutase (SOD) activities in rat brain tissues were determined. MDA levels in the R group were found to be higher than SC, P+R and C+R groups and were statistically significiant. SOD levels in R group were found to be lower than PC and C+R group and were statistically significiant. No difference was found between groups for GSH-Px activities. As results were evaluated biochemically, compared to the other groups increased oxidant and decreased antioxidant parameters in the irradiated group indicated damage of radiation by radicals. In addition, biochemical parameters showed antioxidant effects of propolis and CAPE. However, pharmocologic and toxicologic researches are needed for using propolis and CAPE as radioprotective agents against radiation-induced damage in brain.