Van'da Chrysoperla spp.'nin (Neuroptera: Chrysopidae) moleküler yöntemler ile tanılanması
Identification of Chrysoperla spp. (Neuroptera: Chrysopidae) in Van by molecular methods
- Tez No: 708805
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. EVİN POLAT AKKÖPRÜ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 62
Özet
Chrysoperla türleri tarım ve orman alanlarında, çok sayıda zararlı böcek türünün önemli doğal düşmanları olduğu bilinmektedir. Avlanma potansiyellerinin yüksek olması, tüketim oranlarının fazla olması nedeni ile, Chrysopidae familyasında en yoğun çalışılan avcı türlerdir. Biyolojik mücadelede önemleri gittikçe artmaktadır. Zararlılar ile başarılı bir biyolojik mücadele yapabilmek için doğal düşman türünün teşhisinin doğru şekilde yapılması gerekmektedir. Morfolojik olarak birbirine çok benzemelerinden dolayı teşhis işleminde yanılma payları olmakta ve birçok çalışmada bu konuda hataların yapıldığı görülmektedir. Bu nedenle ele alınan bu çalışmada daha net tür ayrımının yapılması için moleküler yöntemlere Sitokrom C oksidaz alt birimi I (COI) gen bölgesi kullanılarak çalışma yürütülmüştür. Toplanan türler arasında Chrysoperla nipponensis (Okomoto, 1914) ve Chrysoperla zastrowi'nin (Esben-Petersen, 1928), alt türleri olan Chrysoperla zastrowi zastrowi ve Chrysoperla zastrowi sillemi türleri Van ili için ilk kez kayıt edilmiştir. Ayrıca, Chrysoperla carnea (Stephens, 1836) tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Chrysoperla species are known to be important natural enemies of many harmful insect species in agriculture and forest areas. Due to their high hunting potential and high consumption rates, they are the most intensively studied predatory species in the Chrysopidae family. They are increasingly important in biological struggle. In order to be able to successfully biologically control pests, it is necessary to correctly identify the natural enemy species. Since they are very similar to each other morphologically, there are margins of error in the diagnosis process and it is seen that mistakes are made in this regard in many studies. For this reason, in this study, the study was carried out by using the Cytochrome C oxidase subunit I (COI) gene region to molecular methods in order to make more clear species distinction. Among the collected species, Chrysoperla nipponensis (Okomoto, 1914) and Chrysoperla zastrowi (Esben-Petersen, 1928) subspecies Chrysoperla zastrowi zastrowi and Chrysoperla zastrowi sillemi were recorded for the first time for Van province. Chrysoperla carnea (Stephens, 1836) was not detected.