Etnik terör örgütlerinin karşılaştırmalı analizi: PKK ve ETA örneği
Comparative analysis of ethnic terrorist organizations: The case of PKK and ETA
- Tez No: 708841
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı etnik terör olaylarına maruz kalan İspanya ve Türkiye'de uygulanan terörle mücadele yöntemlerinin analiz edilerek, ülkelerin atmış olduğu demokratik adımların terörü bitirme konusunda etkili olup olmadığını tespit etmektir. Bu amaçla özel olarak ETA ve PKK terör örgütleri ele alınmış ve kuruluş tarihlerinden itibaren analiz edilmeye çalışılmıştır. Terör kavramını ve alt başlıklarını, İspanya ve Türkiye'de var olan ETA ve PKK terör örgütü hakkında veri toplarken literatür taraması yapılmış ve literatürde bugüne kadar katkısı olan çalışmalardan yola çıkarak analiz yapılmıştır. Öncelikle terör kavramı detaylı olarak incelenmiş ve alanında uzman kişilerin yaptığı analizlere ve çalışmalara yer verilmiştir. Terörün türevleri ve güncel halleri de araştırılmış ve günümüzde ne tür terör tehditlerinin var olduğu tespit edilmiştir. Bununla beraber çalışmanın ana konusu olan PKK ve ETA terör örgütüne dair kuruluş aşamaları, ideolojik tabanları, potansiyel taraftar olarak gördükleri toplum sınıfları ele alınmış ve arkasından bu iki ülkenin terörle hangi alanlarda mücadele ettiğinden bahsedilmiştir. Sonuç kısmında ise literatür taraması ile elde edilen veriler analiz edilerek birtakım çıkarımlar yapılmaya çalışılmış ve ülkelerin aynı türden terör gruplarına maruz kaldığı halde her zaman demokratik çerçevede çözüm yolları aranmış olsa da terörün sona ermediği anlaşılmıştır. Terörle mücadele yöntemleri hemen hemen aynı gibi görünse de sonuçları açısından benzerlik göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyze the methods of combating terrorism used in Spain and Turkey, which are exposed to ethnict errorism, and to determine whether the democratic steps taken by the countries are effective in ending terrorism. For this purpose, ETA and PKK terrorist organizations have been specifically addressed and tried to be analyzed since their establishment. While collecting data on the concept of terrorism and its sub-headings, ETA and PKK terrorist organizations in Spain and Turkey, a literature review was made and an analysis was based on the studies that contributed to the literature so far. First of all, the concept of terrorism was examined in detail and the analyzes and studies of experts in the field were included. The derivatives and current forms of terrorism have also been researched and it has been determined what types of terrorist threats exist today. In addition, the establishment stages of the PKK and ETA terrorist organization, which is the main subject of the study, their ideological bases, the social classes they see as potential supporters are discussed, and then it is mentioned in which are as the see two countries are fighting against terrorism. In the conclusion part, some inferences were tried to be made by analyzing the data obtained from the literature review, and it was understood that that terrorism did not end although countries were exposed to the same type of terrorist groups, and solutions were always sought with in the democratic framework. Although the methods of fighting terrorism seem almost the same, they did not show similarity in terms of results.