Diabetli ve klinik sağlıklı bireylerde periodontitis, dişeti keratinosit glikojen içeriği ve keratinosit proliferasyon profilleri ilişkisi
Involvement of keratinocytic glycogen and its profile of proliferation in diabetics and nondiabetics periodontitis subjects
- Tez No: 70887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET DİABETÜ VE KLİMİK SAĞLIKLI BİREYLERDE PERIODONTITIS, DİŞETİ KERÂTİNOSİT GLİKOJEN İÇERİĞİ VE KERATİNOSİT PROÜFERASYON PROFİLLERİ İLİŞKİSİ İnci DEVRİM, Doktora Tezi Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun, Aralık 1998 Diabetes Mellitus(DM) kronik metabolik bir hastalıktır. Bu hastalığa sahip bireylerde çeşitli komplikasyonlara yatkınlık izlenir. Bunlar arasında retinopati ve nöropati çok sık bilinirken periodontitis çok geniş anlamda tanınmamaktadır. DM ve periodontal hastalık arasındaki ilişki çok geniş anlamda araştırılmıştır. Bu çalışmalarda diabetle periodontal hastalığın şiddeti ve insidansı açısından bir ilişki ortaya konulamazken bazı çalışmalarda kuvvetli korelasyon saptanmıştır. Bunların ötesinde periodontal hastalığın prevalansı yaş ve DM' de geçen süre ile yakın ilişkili görülmektedir. DM ile periodontal hastalık arasındaki ilişki çok sayıda patolojik mekanizmaya dayanır. Bunlar anormal savunma mekanizması, damarsal değişiklikler ve anormal kollagen metabolizması olarak özetlenebilir. Plak mikroflorası, iltihap ve diabetteki değişiklikler arasında ilişki kurmaya çalışan araştırıcılar olmasına rağmen glikojen düzeyi ile ilişkisinin irdelendiği bir çalışma yoktur. Bu çalışma diabetik bireyleri nondiabetiklerle kıyaslayarak glikojen düzeyi ile keratinositik faaliyet arasında bir ilişki varlığını irdelemek amacı ile planlanmıştır. Sonuçta çalışmamızda hücre içi glikojen düzeyi ile keratinizasyon faaliyeti açısından glikojen düzeyi arttıkça artan bir keratinosit faaliyeti izlenmiştir. Gelecekte bu konuda daha detaylı çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
vi ABSTRACT INVOLVEMENT OF KERATINOCYTIC GLYCOGEN AND ITS PROFILE OF PROLIFERATION EN DIABETICS AND NONDIABETICS PERIODONTITIS SUBJECTS İnci DEVRİM, Ph.D. Thesis University of Ondokus Mayıs, Samsun, December 1998 Diabetes Mellitus (DM) is a chronic metabolic disorder. The subjects suffering from this disease are thought to be susceptible to various complications. Among them retinopathy and neuropathy are recognized as a common complication but periodontal disease may be less widely recognized. The relationship between DM and periodontal disease has been investigated extensively. Some studies have found no association between the incidence and severity of periodontal disease with diabetes where as some studies found a strength correlation. Furthermore prevalence of periodontal disease has found to be related with age and duration of period with DM. The duration of the diabetic conditions affects greatly the amount of periodontal destruction. The association of diabetes and periodontal disease may be due to numerous pathologic phenomena found in diabetes such as; abnormal defense mechanism, vascular changes, alteration of plaque microflora and abnormal collagen metabolism. Although some studies pointed out a relation between the glycogen levels and inflammation none of them has yield a link in diabetics comparing with nondiabetics. This study is planned to evaluate any existence of relation between glycogen levels and keratinocytic function in diabetics and nondiabetics. In conclusion; our study has shown that rate of intracellular glycogen and degree of keratinization processes are associated with inflammation and these levels were found increased. In the future more sophisticated studies will have to be designed.