Kireç ile orta plastisiteli kil zemin iyileştirmesi
Medium plasticity clay soil improvement with lime
  1. Tez No: 708936
  2. Yazar: MESUT BIÇAKCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Orta plastisiteli killeri inşaat, sanat yapıları, yol çalışmaları, dolgu malzemesi olarak kullanımında zemin içerisinde şişme, oturma ve dayanım olarak sorun çıkarabilecek ve buna bağlı olarak taşıma gücünde etkileyecek değişimler olmaktadır. Bu tez kapsamında Aziziye yerleşim alanında ve orta plastisiteli killerde oluşabilecek problemlerin kireç katılarak hangi seviyede malzemeyi stabil hal alacağının araştırılması ve kireç ile zemin iyileştirme çalışması yürütülerek malzeme basınç dayanım değişiminin gözlemlemesi amaçlanmaktadır. Zemin iyileştirme öncesi ve sonrası malzemedeki durumları analiz ederek iyileştirmelerde en önemli husus olan yüke karşı malzemenin göstermiş olduğu dayanım incelenecektir. Yöntem: Orta plastisiteli kilin inceleme alanında alındığı gibi doğal haldeki durumu ve karışım sonrası maksimum kuru birim hacim ağırlığı ve optimum su muhtevası değerlerine göre %3, %6, %9 ve %12 oranlarında kireç katkı malzemesi kullanılarak sıkıştırması yapılan örneklerin tek eksenli basınç dayanımları belirlenmiştir. Bulgular: Kireç ile iyileştirmesi yapılan kilin en yüksek basınç dayanımı, %9 oranında 90 günde yakalanmıştır. Deneyi yapılan numunelere katkı malzemesi karıştırıldığında gün geçtikçe sağlam bir zemin elde etme durumu oluşmuştur. Sonuç: Karışım yapılan kilin 7, 14, 28 ve 90 günlük beklemesinin ardından dayanımın performansının her bekleme gününde yükseldiği belirlenmiştir. Bekleme gününün etkisi zemin sağlamlığı açısından önem arz ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: In the use of medium plasticity clays in construction, engineering works, road works, and as filling material, there are changes in the ground that may cause problems in terms of swelling, settlement and strength, and accordingly affect the bearing capacity. Within the scope of this thesis, it is aimed to investigate the problems that may occur in Aziziye residential area and medium plasticity clays, at what level the material will become stable by adding lime, and to observe the change in compressive strength of the material. Soil improvement and after by analyzing the situations in the material, the resistance of the material against the load, which is the most important issue in the improvements, will be examined. Method: Compressing the medium plastic clay in its natural state as it was taken in the study area and after mixing by using 3%, 6%, 9% and 12% lime additives according to dry unit volume weight and optimum water content values with uniaxial compressive strength ratios for example. Findings: The high strength fineness of the clay treated with lime was achieved at the rate of 9% in 90 days. When the additive material was mixed with the tested samples, a solid ground was obtained day by day. Results: It was determined that the strength performance of the mixed clay increased with each waiting day after 7, 14, 28 and 90 days of waiting. It has been observed that the effect of the waiting day is important in terms of soil strength.