Kompomer, cam iyonomer ve kompozit rezin dolgu maddelerinin dentine bağlanma dirençlerinin ve kenar sızıntılarının deneysel olarak araştırılması
An in vitro investigation of the tensile band strength and microleakage of compomer, glass lonomer and composite resin restrative materials on human teeth
  1. Tez No: 70893
  2. Yazar: YAĞMUR ŞENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPARSLAN GÖKALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
6. ÖZET S.O. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Pedodonti Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA 1998 Yağmur ŞENER Kompomer, Cam İyonomer ve Kompozit Rezin Dolgu Maddelerinin, Dentine Bağlanma Dirençlerinin ve Kenar Sızıntılarının Deneysel Olarak Araştırılması Bu çalışmanın amacı;“kompomer. kompozit rezin ve geleneksel cam iyonomer esas/ı dolgu maddelerinin, süt ve daimi dişlerde denlin dokusuna bağlanma derecesini ve kenar sızıntısını arastırmak”tır. Bu amaçla geleneksel cam iyonomer (Ionofıl). kompomer (Dyract) ve kompozit rezin (Spectrum1T) dolgu maddeleri, çekilmiş insan süt ve daimi dişlerine uygulandı. Dentine bağlanma dirençleri araştırılacak olan dolgu maddeleri dentin yüzeylerine ortodontik buttonlar aracılığıyla yapıştırıldı ve örnekler "Micro 500 Universal Test Cihazı'na. adapte edilerek çekme deneyine tabi tutuldu. Kenar sızıntısı araştırılacak olan dolgu maddeleri dişlere açılan standart kavitelere uygulandı. Örneklerdeki kenar sızıntısı, termal şok uygulamasından sonra boya penetrasyon yöntemi ile incelendi. Kopma kuvvetleri değerlendirildiğinde, cam iyonomerin kompozit rezine ve kompomere kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşük kuvvetler sergilediği, kompomerin ise kompozit rezine yakın değerler verdiği saptandı. Kompozit rezin ve kompomerdeki kenar sızıntısı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamasına karşın cam iyonomerde. diğer iki dolgu maddesine kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha az kenar sızıntısı gözlendi. 50
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY An in vlirct investigation of thc Tensıie BoncI Strengtb and Mîrroieakage of Compomer, Gîass lonoıncr and Compcısîfc Resin Restorative Materials on Hutııan Teeth The aim of this study is to investigate the tensile bond strength and microleakage of the compomer, resin composite and glass ionomer restorative materials.The restorative materials to be investigated were“lonofil”as glass ionomer,“Dyract”as compomer and“spectrum”as resin composite. These materials werre applied to extracted human primary and perment teeth. To test the tensile bond strength, restorative minerals were bonded on dentin surfaces of teeth by means of orthodontic buttons and then,the specimens were adapted to the“Micro500 Universal Testing Machine ”İn the microleakage phase of the study, restorative materials were applied into the standart cavities which had been prapared on teeth i The microleakage levels of the specimens were explared by using the“dye penetration tecnique”after termocycling. İn evaluating the tensile bond strength values, glass ionomer showed less tensile bond strength in comparison tor sin composite and compomer. The tensile bond strength values of the compomer were found close to that of the resin composite. İn the microleakage study, there was no difference between compomer and composite.However, glass ionomer showed less leakage than other two restorative materials.