Örgütsel adalet algısının iş tatmini üzerine etkisinde psikolojik sermayenin aracılık rolü: Hizmet sektörü pazarlama elemanları üzerine görgül bir araştırma
  1. Tez No: 708975
  2. Yazar: DENİZ DÜVEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. NEJAT BASIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmanın amacı, örgütsel adalet algısı ile iş tatmini arasındaki ilişkinin varlığını ve bu ilişkide, psikolojik sermayenin aracılık rolünü ortaya koymaktır. Araştırma, nicel veri analizi yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ankara İlinde bulunan, hizmet sektöründe çalışan, 200 pazarlama elemanı üzerinde elde edilen verilerle uygulanmıştır. Çalışmada kullanılan veriler anket yöntemi ile SPSS 23, Process (SPSS V3.4.1. by Andrew Hayes) ve Amos 21.0 programları yardımıyla analiz edilmiştir. Yapılan çalışma neticesinde, örgütsel adalet algısı kavramının iş tatmini üzerinde etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir. Öte yandan, örgütsel adalet algısı ile iş tatmini ilişkisi üzerinde, psikolojik sermayenin aracılık rolünün etkisinin olduğu bulgusuna ulaşılmış ve kurulan hipotezler desteklenmiştir. Araştırma hipotezleri arasında yer almasa da, katılımcılardan elde edilen demografik veriler analiz edilmiş; bu bağlamda, çalışmada bağımlı değişkeni olarak belirlenmiş olan iş tatmini düzeyinin iştirakçilerin demografik özelliklerine göre anlamlı biçimde farklılaşmadığı bulgusu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to reveal the existence of the relationship between the perception of organizational justice and job satisfaction and the mediating role of psychological capital in this relationship. The study was carried out with the data collected on 200 marketing personnel working in the service sector in Ankara, using the quantitative data analysis method. Data were collected from the participants by the survey method. The data collected within the scope of the research were analyzed with the support of SPSS 23, Process (SPSS V3.4.1. by Andrew Hayes) and Amos 21.0 programs. As a result of the study, it was observed that the perception of organizational justice is effective on job satisfaction. On the other hand, it was found that the mediating role of psychological capital had an effect on the relationship between organizational justice perception and job satisfaction, and the hypotheses established were supported. Although not among the research hypotheses, demographic data obtained from the participants were also analyzed in order to contribute to the literature. In this context, it was found that the level of job satisfaction, which is the dependent variable of the research, did not differ significantly according to the demographic characteristics of the participants.