Çocuk dişhekimliğinde kompozit rezin direkt ve indirekt sistemlerin in vivo ve in vitro değerlendirilmesi
Invivo and invitro evaluation of direct and indirect composite resin system in pediatric dentistry
- Tez No: 70901
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ALAÇAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
94 ÖZET Bu çalışmada direkt kompozit rezin ve indirekt kompozit inleylere invitro ve invivo olarak değerlendirildi. Çalışmanın invitro bölümünde aşınma direnci ve çekme kuvvetlerine direnç testi uy gulandı. Her biri 12 adet örnekten oluşan gruplara 40 dakika zaman aralığında Whirliment Polishing Attachment cihazı ile aşınma testi uygulandı. Örnekler aşınma öncesi ve sonrasında ağırlık ölçümleri yapıldı ve iki grup arasında da istatiksel olarak anlamlı bir fark bul- gulanmadı.(P>0,05) İnvitro çekme kuvvetlerine direnç testinde ise her biri 10'ar adet örnekten oluşan direkt kompozit rezin ve indirekt kompozit rezin inley deney gruplarına Hounsfield Tensometresi cihazı ile çek me kuvveti uygulandı ve her iki grup arasında istatiksel olarak an lamlı bir fark bulgulanmadı. Çalışmanın invivo bölümünde ise yaşları 6-14 arasında deği şen 28 hastanın simetrik daimi 1. molar dişlerine, Sınıf-2 kavitelerine direkt kompozit rezin ve indirekt kompozit inley restorasyonlar uygulandı. Restorasyonu tamamlanmış bulunan has talar USPHS (Ryge) modifiye sistemi kriterlerine göre 6., 12., 24. aylarda kontrol edildi ve değerlendirildi. 24 aylık klinik takip sonu cunda renk uyumu, marjinal renklenme, sekonder çürük, madde kaybı (aşınma), marjinal uyum, interproksimal kontak kaybı, çatlak, postoperatif hassasiyet, retansiyon, gingiva gibi kriterler baz alındı. 24. aylık kontrollerde direkt komphozit rezin ve indirekt kompozit rezin inley grupları arasında sekonder çürük, madde kaybı (aşınma), marjinal uyum, post-operatif hassasiyet, çatlak kriterleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulgulanırken renk uyumu» marjinal renklenme, interproksimal kontak kaybı, retansiyon, gingiva kriterle ri bazında her iki grup arasında anlamlı bir farklılık bulgulanmadı.
Özet (Çeviri)
95 SUMMARY İn this study direct composite resins and indirect composite resin inlays were evaluated with invitro and invivo tests. The invitro tests were wear resistance and tensile bond strength. (P>0,05) Tensile bond strength test was evaluated in molar teeth using Hounsfield Tensometer for direct composite resin and indirect composit resin inlays. There was no statistically significant difference between direct composite resin and indirect composite resin inlay groups. (p>0,05) Wear resistance test was evaluated in models in Whirliment Polishing Attacment machine for direct and indirect composite resin. There was no statistically difference between direct indirect composite resin inlay groups. (P>0,05) Total 56 first molar teeth of maxilla and mandible for were selected for invivo study. Class 2 cavities of 28 patients whose ages were differing between 6-14, were restorated simetrically. Direct and indirect composite resin restorations were applied in the cavities. Clinical examinations were performed before treatments and 6., 12., 24. months following the treaments.Color matching ability, marginal coloring, recurrent caries, wear (substance loss), marginal integrity, the loss of interproximal contact, fracture, post operative sensivity, retention and gingiva were the criterias used in vivo study. According to the results of invivo study there was no statistical significant difference between 0. and 6. months but there was significant difference in 6., 12., 24. months between criterias recurrent caries, wear (substance loss), marginal integrity, post-operative sensivity, fracture were evaluated. However with the criterias of color matching ability, marginal coloring, the loss of interproximal contact, retantion of cavity and gingiva criterias in 24 months period there was no significant difference between direct composite resin and indirect composite resin inlays. (P>0,05) As a result we say that direct and indirect composite restorations could be a good alternative in restoring 1st permanant molar in pediatric dentistry. (P>0,05)