Nd:YAG lazerin kök kanalları ve dentin tubulusları içerisindeki mikroorganizmalar üzerine etkisinin in vitro olarak incelenmesi
Investigation of the effect of Nd:YAG laser on the microorganisms in the root canals and dentin tubuli in vitro
- Tez No: 70902
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR GÜNDAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
-3- 2. ÖZET Bu araştırmada, P. intermedia ve S. sanguis' un dentin tubuluslarma penetrasyonu ve Nd:YAG lazerin dentin rubuluslan ve kök kanalları üzerindeki antibakteriyal etkisinin in vitro olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 83 adet yeni çekilmiş üst santral diş kıülanılmıştır. Dişlerin kronları ile köklerin kronal ve apikal 1/3 kısımları kesildikten sonra, kalan bölümün kanalları gates gudden frezi ile genişletilmiştir. Hazırlanan kök kanallarındaki smear tabakası, EDTA ve NaOCİ kullanılarak kaldırılmıştır. Çalışmamızın kontrol gruplarında, smear tabakasının kaldırılıp kaldırılmadığı 2 kök üzerinde, taramalı elektron mikroskobu ile kontrol edilirken, 1.8 W - 2.4 W gücünde uyguladığımız Nd: YAG lazerin etkisi, 4' er kök üzerinde taramalı elekton mikroskobunda ve ışık mikroskobunda incelenmiştir. Diğer 72 kök, 36 tüp içerisinde otoklavda sterilize edilmiştir. Deneylerde bakterilerin 37°C de üretilen saf kültürleri kullanılmıştır. Kültürlerdeki bakteri sayısı, 109/ml olacak şekilde ayarlanmıştır. Önceden otoklavda sterilize edilmiş köklerin bulunduğu 18 tübün içine S. sanguis, diğer 18 tüpün içine de P. intermedia kültürlerinden 2' şer mi dağıtılmıştır. 37°C' de bekletilen tüplerin besiyerleri 4 gün ara ile değiştirilmiştir. Kontaminasyonun kontrolü için, içinde kök ve steril besiyeri bulunan bir tüp, deney boyunca aynı işleme tabi mtulmuştur. Kökler 20 gün takip edildikten sonra, Triptik Soy Agar' a ve Schaedler Agar' a azaltma yöntemiyle ekilerek üremeler kontrol edilmiştir. Her iki bakteri grubuna ait 12' şer kökte, bakteri penetrasyon mesafesi, ve 1.8 - 2.4 W gücündeki Nd:YAG lazerin antibakteriyal etkisi incelenmiştir. Her grupta 2 kök taramalı elektron mikroskobunda, 10 kök de ışık mikroskobunda incelenmiştir. Nd:YAG lazerin gücü dışında diğer parametreler (30 pps, 30 sn) sabit tutulmuş ve lazer uygulaması 200 pm' luk fiberoptik kablo kullanılarak yapılmıştır.-4- Işık mikroskobu incelemesi sonunda S. sanguis' in dentin tubuluslanna penetrasyonunun ortalama 382.3 fim (± 156.9), ve tüm kesitlerde ölçülen maksimum değerin ise 880 jım olduğu saptanmıştır. P. intermedianın dentin tubuluslanna penetrasyonunun ortalama 25.9 um (± 21) olduğu ve tüm kesitlerde ölçülen maksimum değerin de 275 pm olduğu saptanmıştır. S. sanguis' in penetre olduğu köklere 1.8 W gücünde lazer uygulanması sonucu elde edilen tam sterilizasyon oranının % 86.3 ve ortalama etkileme mesafesinin de 607.6 fim (± 96.8) olduğu saptanmıştır. 2.4 W gücünde lazer uygulanması sonucu elde edilen tam sterilizasyon oranının % 98.5 olduğu görülmüş ve ortalama etkileme mesafesi de 666.6 ^un (±38.1) olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
3. SUMMARY Investigation of the Effect of Nd: YAG Laser on the Microorganisms in the Root Canals and the Dentin Tubuli in Vitro. The aim of this research is to investigate the penetration of P.intermedia and S.saguis into the dentin tubuli and the antibacterial effect of Nd: YAG laser on the dentin tubuli and the root canals. In this study, 84 extracted upper central insicors were used. After the crowns of the teeth were removed, apical and cronal 1/3 of roots were cut off, and the remaining canals were instrumented by Gates Glidden burs. The smear layer of each canal was removed by using NaOCl and EDTA. In the control groups, removal of the smear layer was controled by scanning electron microscope in two teeth and 4 roots of each were lased with Nd: YAG laser in 1.8 W and 2.4 W and examined under light and scanning electron microscope. The other 72 roots were sterilized in 36 tubes in the autoclave. The subcultures of the bacteria incubated in 37 °C. The amount of the bacteria in the cultures has been adjusted to 109 ml. 2 ml of the subcultures of S.sanguis and P.intermedia were allocated to the 18 tubes which had been sterilized in the autoclave. The medium of each tube which had been incubated in 37°C were changed every four days. To avoid contamination, a tube which contains two root and a sterilized medium were treated the same way during the experiment. After 20 days the bacteria were cultivated in Triptic Soy Agar and Schaedler Agar with subtraction method. 12 of each enfected canals were examined with regard to the antibacterial effect of the Nd:YAG laser and the penetration depth of bacteria. In each group, two roots were examined in scanning electron microscope and ten roots in light microscope. Theparameters were kept constant (30pps,30 seconds) except the power (1.8 W- 2.4W) of the Nd:YAG laser and laser was applied by using 200 jam thick fiber-optic cable. As a result of the light microscopic examination mean penetration dept was found 382.3 pm (± 156.9) for S.sanguis into the dentin tubuli, and the maximum penetration was found 880 jjm in all examined sections. The mean of P.intermedia' s penetration into the dentin tubuli was 25.9 nm (± 21) and maximum 275 fjm. The effect of 1.8 W laser beam on the roots penetrated by S.sanguis was sterilized in 86.3 % and a mean influence effect was measured as 607.6 ism (± 96.8). When 2.4 W laser was used the sterilization effect was found 98.5% and mean value was 666.6 ^m (± 38.1). When sterilization of to parameters were compared the difference was statistically significant (pO.001). As a result of 1.8 W and 2.4 W laser application sterilization was achieved in all the roots in which P.intermedia were cultivated. The scanning electron microscopic observation showed wide-spread S.sanguis populations on the walls of the root canals whereas P.intermedia population was limited and colonized in groups. Both 1.8 W and 2.4 W applications of laser led to the total absence of the bacteria on the walls of the root canals. Recrystallized spheres were established on the surface of dentin caused by melting and cooling, it is also showed that some of the dentin tubuli were closed.