Farklı dual cure bulk-fı̇ll kompozı̇t rezı̇n materyallerı̇n renk stabı̇lı̇tesı̇ ve yüzey pürüzlülüğünün in vı̇tro olarak değerlendı̇rı̇lmesı̇
In vitro evaluation of color stability and surface roughness of different dual cure bulk-fill composite resin materials
  1. Tez No: 658376
  2. Yazar: ZEHRA ŞİVGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHİYE BOLGÜL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Çalışmamızda çocuk diş hekimliğinde kullanılan 3 farklı dual cure bulk-fill kompozit rezin materyalin (Fill-up, HyperFIL, Cention-N) ve ışıkla polimerize 1 adet bulk-fill kompozit rezin materyalin (Reveal HD) yüzey pürüzlülüğü ve renk stabilitesi özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Üretici firmanın önerileri dikkate alınarak her materyal 5 mm kalınlıkta, 6 mm çapında polietilen kalıplar içerisine yerleştirilerek örnekler hazırlanmıştır. Deney grubunda dual cure bulk-fill kompozitler, kontrol grubunda ise ışıkla polimerize olan bulk-fill kompozit kullanılmıştır. Deney grubunda kullanılan örneklerin yarısı self polimerizasyona bırakılmış, diğer yarısı ise üretici firma talimatları doğrultusunda ışıkla polimerize edilmiştir.(n=10) Kontrol grubundaki örnekler ise ışıkla polimerize edilmiştir.(n=10) Deney grubunda bulunan 3 adet dual cure bulk-fill kompozitten ve 1 adet ışıkla polimerize kompozitten toplam 70 adet örnek elde edilmiştir. Hazırlanan her örneğin 24 saat etüvde 37°C'de distile suda bekletilmesi sonrasında yüzey pürüzlülüğü ölçülmüştür. Örneklerin yüzey pürüzlülük testi Mustafa Kemal Üniversitesi Teknoloji ve Ar-Ge Uygulama ve Araştırma Merkezinde bulunan Hysitron TI 950 TriboIndenter cihazı ile yapılmıştır. Ardından örneklerin yüzey analizi için Mustafa Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Araştırma Laboratuvarında bulunan SEM (JEOL 5500/OXFORD Inca-X Taramalı Elektron Mikroskobu) kullanılmıştır. Renk stabilitesini belirlemek için deney grubunda kullanılan örneklerin yarısı self polimerizasyona bırakılmış, diğer yarısı ise ışıkla polimerize edilmiştir. Kontrol grubundaki örnekler ise ışıkla polimerize edilmiştir. Deney grubunda bulunan 3 adet dual cure bulk-fill kompozitten ve 1 adet ışıkla polimerize kompozitten toplam 105 adet örnek elde edilmiştir. Hazırlanan her örneğin 24 saat etüvde 37°C derecede distile suda bekletilmesi sonrasında başlangıç renk ölçümleri bir spektrofotometre [VITA Easyshade® Advance 4.0 (VITA Zahnfabrik, Bad Sackingen, Germany)] cihazı ile yapılmıştır. Daha sonra örnekler distile suda, vişne suyunda ve soğuk çayda 1 hafta bekletilmek üzere rastgele 3 ayrı gruba ayrılmıştır.(n=5) 1 hafta sonunda örneklerin spektrofotometre ile renk ölçümleri yapılmıştır. Örneklerin renk değişimleri CIEDE 2000 sistemine göre kaydedilmiştir. Bulgular: Kompozit grupları içerisinde en az yüzey pürüzlülüğü deney grubunda bulunan ışıkla polimerize Cention-N kompozit örneklerde görülmüştür. Kompozit grupları içerisinde en fazla yüzey pürüzlülüğü deney grubunda bulunan self polimerizasyona bırakılan Fill-up kompozit örneklerde görülmüştür. Deney grubunda yer alan Fill-up ve Cention-N kompozit gruplarında, self polimerizasyona bırakılan örneklerin ve ışıkla polimerize edilen örneklerin yüzey pürüzlülüğü, istatistiksel açıdan anlamlı derecede farklılık göstermektedir(p0,05). Işıkla polimerize edilen kompozit gruplarının yüzey pürüzlülüğü kendi aralarında karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmemiştir(p>0,05). Kompozit grupları içerisinde en fazla renklenme miktarı, deney grubunda bulunan self polimerizasyona bırakılan ve vişne suyunda bekletilen Fill-up kompozit örneklerde görülmüştür. Kompozit grupları içerisinde en az renklenme, deney grubunda bulunan ışıkla polimerize edilen ve distile suda bekletilen Cention-N kompozit örneklerde görülmüştür. Sonuç: Bu bilgiler ışığında dual cure bulk-fill kompozitlerin self polimerizasyona ilaveten ışıkla polimerize edilmesi sonucu yüzey pürüzlülüğünde azalma ve renk stabilitesinde artış beklenebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to evaluate the color stability and surface roughness properties of three different dual cure bulk-fill and one light cure bulk-fill composite materials used in pediatric dentistry. Materials and Methods: Samples were prepared by placing each material in 5 mm thick, 6 mm diameter polyethylene molds, taking into account the manufacturer's recommendations. Dual cure bulk-fill composites were used in the experimental group and light polymerized bulk-fill composites were used in the control group. Half of the samples used in the experimental group were left to self polymerization, the other half were light polymerized in accordance with the manufacturer's instructions.(n=10) Samples in the control group were light cured.(n=10) A total of 70 samples were obtained from 3 dual cure bulk-fill composites and 1 light cure composite in the experimental group. Surface roughness was measured after each sample was kept in distilled water at 37°C in the incubator for 1 day. The surface roughness test of the samples was performed with the Hysitron TI 950 TriboIndenter device located in Mustafa Kemal University Technology and R&D Application and Research Center. Then, SEM (JEOL 5500 / OXFORD Inca-X Scanning Electron Microscope) in Mustafa Kemal University Faculty of Science and Letters Research Laboratory was used for surface analysis of the samples. In order to determine the color stability, half of the samples to be used in the experimental group were left to self polymerization and the other half were light polymerized. Samples in the control group were light cured. A total of 105 samples were obtained from 3 dual cure bulk-fill composites and 1 light cure composite in the experimental group. After each sample was kept in distilled water at 37°C in the incubator for 1 day, initial color measurements were made with a spectrophotometer (VITA Easyshade® Advance 4.0 (VITA Zahnfabrik, Bad Sackingen, Germany). Then the samples were randomly divided into 3 groups to be kept in distilled water, sour cherry juice and ice-tea for 1 week. Color measurements of the samples were made by spectrophotometer at the end of 1 week. Color differences were recorded according to the CIEDE 2000 system. Results: Among the composite groups, the least surface roughness was observed in the light polymerized Cention-N composite samples in the experimental group. Among the composite groups, the highest surface roughness was observed in the Fill-up composite samples, which were left to self polymerization. In the Fill-up and Cention-N composite groups in the experimental group, the surface roughness of the samples left to self polymerization and the samples polymerized with light differ statistically significantly (p0.05). When the surface roughness of the composite groups cured with light was compared, no statistically significant difference was found (p> 0.05). Among the composite groups, the highest amount of coloring was observed in the Fill-up composite samples, which were left to self polymerization and kept in cherry juice. The least coloration among the composite groups was seen in the Cention-N composite samples polymerized with light and kept in distilled water. Conclusion: Based on this information, a decrease in surface roughness and an increase in color stability can be expected as a result of light polymerization of dual cured bulk-fill composites in addition to self polymerization.