A single-phase voltage source inverter with active power decoupling for PV system
PV sistemi için aktif güç dekuplajlı tek fazlı gerilim kaynaklı evirici
- Tez No: 709010
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜL BALIKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez, ikinci dereceden harmonik güç azaltma için aktif güç ayırma devrelerine sahip şebekeye bağlı tek fazlı bir H köprü invertörü sunmaktadır. Tek fazlı şebekeye bağlı invertörler, doğru akım penceresi kullanarak doğal çift frekans dalgalanma gücünü izole etmek için enerji depolamalıdır. Pasif güç ayrıştırması olarak bilinen büyük bir elektrolitik kondansatör kullanılarak elde edilebilir. Alternatif akım ve doğru akım penceresi arasındaki güç akışını tamponlamak için gereken minimum pasif ayırma kapasitansı belirtilir ve aktif güç ayırma devreleri, doğru akım bağlantı kapasitör boyutunun daha da azaltılması için sunulur. H köprü inverter ve yükseltici dönüştürücü, doğru akım bağlantı kapasitörünün neden kullanıldığını açıkça anlamak için analiz edilir. Bundan sonra aktif güç ayırma devreleri analiz edilir ve sisteme uygulanır. Aktif güç ayırma devrelerinin analizine göre verimlilikleri karşılaştırılır. 500 W güç kapasitesine sahip tek fazlı voltaj kaynağı invertörü, dalgalanma güç ayırma yöntemlerini ve ilgili algoritmaları güvenilirlik ve verimlilik açısından değerlendirmek için MATLAB / Simulink tarafından simüle edilir. Bu tezde, FV diziden maksimum güç elde etmek için şebeke bağlantılı eviriciye OSG tabanlı kontrol algoritması ve yükseltici dönüştürücüye MPPT algoritması uygulandı. Ayrıca üç tip APD devresi uygulandı ve tüm sistem başarıyla çalıştırıldı. Artıları ve eksileri farklı APD türleri için karşılaştırıldı. Ayrıca APD yöntemine HIL simülasyonu uygulandı.
Özet (Çeviri)
This thesis provides a grid-connected single-phase H-bridge inverter with active power decoupling circuits for second-order harmonic power reduction. Single-phase grid-connected inverters store energy to isolate natural dual-frequency ripple power using the DC port. It can be achieved by using a large electrolytic capacitor known as passive power decoupling. Minimum required passive decoupling capacitance to buffer energy flow among the AC and DC port is signified and the active power decoupling circuits are offered to further the decrements of the DC link capacitor size. H-bridge inverter and boost converter are analyzed to understand clearly why DC link capacitor is being used. After that active decoupling circuits are analyzed and applied to the system. According to analysis of active power circuits, their efficiencies are compared. The single phase voltage source inverter with 500 W of power capacity is simulated by MATLAB/Simulink to evaluate the ripple power decoupling methods and associated algorithms in terms of reliability and efficiency. In this thesis, OSG based control algorithm is applied to grid-connected inverter and MPPT algorithm is applied to the boost converter to get maximum power from PV array. And also three types of APD circuit are applied and the whole system successfully worked. The pros and cons are compared for different APD types. Also the HIL simulation is applied to APD method.