Aksiller 1-3 lenf nodu metastazı olan meme karsinomalı hastalarda çıkarılan ve metastazlı lenf nodlarının sayısının ve lenf nodu oranın prognostik önemi
Prognostic significance of the number of removed and metastatic lymph nodes and lymph node ratio in breast carcinoma patients with 1-3 axillary lymph node(s) metastasis
- Tez No: 709050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NÜVİT ERCAN DURAKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Durum Değerlendirmesi ve Amaç: Meme karsinoması için tümör (T)- nod (N)- metastaz (M) sınıflamasında, aksilladaki metastazlı lenf nodlarının sayısına göre nodal hastalık gruplandırması yapılabilmesi için en az 10 lenf nodu çıkarılmasının gerekli olduğu genellikle kabul edilmektedir. Gerek bu gruplandırmanın yapılamayacağı 10'dan az, gerekse 10 ve daha fazla lenf nodu çıkarılmış tüm nod-pozitif hastalarda, metastazlı lenf nodlarının sayısının çıkarılan lenf nodlarının sayısına oranını ifade eden lenf nodu oranı (LNO)'nın TNM sınıflamasından daha yararlı prognostik bilgi sağladığı yapılan çalışmalarda belirtilmektedir. Çalışmamızda, aksillasında 1-3 lenf nodu metastazı olan meme karsinomalı hastalarda LNO'nın prognostik önemi incelendi. Hastalar ve Yöntem: Aksillasından en az 1 lenf nodu çıkarılmış ve 1-3 lenf nodu metastazı olan 924 kadın hastanın dosya kayıtları incelendi. Hasta gruplarının hastalıksız sağkalım (HSS), lokorejyonel nükssüz sağkalım (LNSS) ve uzak metastazsız sağkalım (UMSS) eğrilerinin hesaplanması ve çizilmesi Kaplan-Meier yöntemiyle yapıldı. Sağkalım eğrilerinin arasındaki farkların değerlendirilmesinde log-rank testi kullanıldı. Klinikopatolojik özelliklerin göreceli prognostik önemlerini araştırmak için çok değişkenli Cox orantılı risk modeli uygulandı.
Özet (Çeviri)
Background and Objective: In the tumor (T)- Node (N) metastasis (M) classification for the breast carcinoma, in order to carry out the nodal diseases grouping according to the number of the metastatic lymph nodes in the axilla, the removal of at least 10 lymph nodes required is generally accepted. In patients less than 10 to whom this grouping will not be able to be made or in 10 or more node-positive patients whose lymph nodes are removed, the lymph node ratio (LNR) expressing the proportion of the number of the lymph nodes removed to the proportion of the number of the lymph nodes is stated that the TNM classification provides more useful prognostic information in the studies carried out. In our study the significance of LNR in breast carcinoma patients that have 1-3 metastatic lymph nodes in their axilla was examined. Patients and Methods: The file records of 924 female patients whose at least 1 lymph from their axilla is removed and that have 1-3 metastatic lymph nodes was examined. The calculation and the drawing of the curves of diseases-free survival (DFS), locoregional recurrence-free survival (LRFS) and the distant metastasis-free survival (DMFS) of the patient groups was carried out with Kaplan-Meier method. The log-rank test was used in the assessment of the differences between the survival curves. The multivariant Cox proportional risk model was used in order to examine the relative prognostic significances of the clinicpathological characteristics.