Yiyecek imajının turist sadakatine etkisinde yerel yiyecek tüketim değerlerinin aracılık rolü
The mediation role of local food consumption values in the effect of food image on tourist loyalty
- Tez No: 709074
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA AKAR ŞAHİNGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmanın amacı, yiyecek imajı ile turist sadakati arasındaki ilişkide yerel yiyecek tüketim değerlerinin aracılık rolünü tespit etmektir. Çalışmanın araştırma alanı için İstanbul ve Antalya destinasyonları seçilmiş ve araştırmanın örneklemini İstanbul ve Antalya'yı ziyaret eden yabancı turistler oluşturmuştur. Araştırma verileri kapsamlı bir alanyazın taramasından sonra oluşturulan anket formu aracılığıyla yüz yüze toplanmıştır. İngilizce, Rusça ve Almanca dillerinde hazırlanan anket formları, turistlerin yoğun olduğu ve sıklıkla ziyaret ettiği alanlarda 22 Haziran ve 30 Temmuz 2021 tarihilerinde toplanmıştır. Araştırmada kolay ulaşılabilir ve amaçlı örnekleme yöntemleri birlikte kullanılmıştır. İlgili destinasyonları ziyaret eden 659 yabancı turistten elde edilen verilerle analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacı kapsamında geliştirilen hipotezlerin test edilmesinde Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre yiyecek imajının yerel yiyecek tüketim değerlerini belirlemede etkili olduğu tespit edilmiştir. Dahası, yiyecek imajının turist sadakatini olumlu ve anlamlı yönde etkilediği tespit edilmiştir. Lezzet/kalite değeri, epistemik değer ve etkileşim değerinin yiyecek imajı ve turist sadakati arasındaki ilişkiye aracılık ettiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara dayanarak, uygulamaya ve ileride yapılacak araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the mediating role of local food consumption values in the relationship between food image and tourist loyalty. Istanbul and Antalya destinations were chosen for the research area of the study, and the sample of the research consisted of foreign tourists visiting Istanbul and Antalya. The research data were collected face-to-face through a survey form created after a comprehensive literature review. The questionnaires prepared in English, Russian and German languages were collected on 22 June and 30 July 2021 in areas where tourists are dense and frequently visited. In the research, easily accessible and purposeful sampling methods were used together. Analyzes were carried out with the data obtained from 659 foreign tourists visiting the relevant destinations. Structural Equation Modeling (SEM) was used to test the hypotheses developed within the scope of the study. According to the results obtained, it has been determined that food image is effective in determining local food consumption values. Moreover, it has been determined that food image has a positive and significant effect on tourist loyalty. It was concluded that taste/quality value, epistemic value and interaction value mediated the relationship between food image and tourist loyalty. Based on the findings obtained from the research, suggestions were made for practice and future research.