Angle sınıf II bölüm 1 maloklüzyonların tedavilerinde doppelplaklar ve fonksiyonel magnetik apareylerin karşılaştırılması
- Tez No: 70908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR ARAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
7.ÖZET Bu araştırmanın amacı, sınıf II bölüm 1 ortodontik düzensizliklerin fonksiyonel magnetik aparey ve doppelplak ile aynı zaman sürecindeki tedavileri sonucunda diş, çene ve yüz sisteminde meydana gelen değişiklikleri, tedavi grupları ile benzer özelliklere sahip olan kontrol grubundaki büyüme ve gelişimle spontan olarak oluşan değişiklikler ile karşılaştırarak, tedavi yöntemlerinin etkisini belirleyebilmektir. Çalışmamız, kliniğimize tedavi amacıyla baş vuran 17 kız, 13 erkek, toplam 30 birey üzerinde yürütülmüştür. Tedavi grubunu oluşturan 20 bireyden, on tanesine fonksiyonel magnetik aparey, diğer on tanesine de doppelplak uygulanmıştır. Kontrol grubundaki on olguya ise tedavi amacıyla herhangi bir işlem yapılmamış, yalnızca gelişimleri incelenmiştir. Yaklaşık bir yıl sonunda bu gruplardan tedavi ve kontrol dönemi başında ve sonunda alınan lateral röntgen resimlerinden elde edilen bulgular ile ön temporal ve masseter kaslardan alınan EMG bulguları istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Uyguladığımız iki tedavi yöntemi sonucunda istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanan ölçümleri kısaca şöyle özetleyebiliriz: Her iki tedavi yönteminde de çeneler arası ilişkide bir iyileşme olmuştur. Üst kesici dişler dikleşmiş, alt kesici dişler öne eğilmiş, overjet ve overbite azalmıştır. Fonksiyonel magnetik apareyler ile tedavide N.S.Ar açısı küçülmüştür. Her iki tedavi yönteminde de elde edilen iyileşmeler ortopedik ve ortodontik değişimlerin etkisiyle olmuştur. iki tedavi yöntemi arasında hem sefalometrik hem de EMG verileri bakımından istatistiksel olarak önemli bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The aim of this study is to determine the effects of treatment in Class II Div.1 malocclusions, using functional magnetic appliances and doppleplates in the same length of time and comparing these effects to those generated spontaneously through growth and development in the control group with the similar properties as the treatment group. Our study has been conducted on a total of 30 patients -17 female and 13 male- who were referred to our clinic for treatment. From the treatment group, 10 received functional magnetic appliances, whereas the remaining 10 received doppleplate treatment. 10 patients who made up the control group were followed without any treatment. After approximately 1 year the findings that were obtained from the lateral radiograms and EMG findings from frontal temporal and masseter muscles taken at the beginning and at the end of the treatment and control periods, were statistically analyzed and evaluated. We can briefly summarize the findings obtained at the end of treatment using the two appliances that were determined as statistically significant as the following: Both methods of the treatment in question proved to improve the relationship between upper and lower jaws. The upper incisors were inclined palatally, overjet and overbite were reduced. Treatment with functional magnetic appliances decreased the angle between N.S.Ar. Both methods of treatment achieved the improvements by the means of orthopedic and orthodontic changes. No significant differences were found between the two methods of treatment concerning cephalometric and EMG findings.