Anaokullarında iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının incelenmesi; Iğdır ili örneği
Researching of occupational health and safety practices in kindergartens: the example of Iğdir provi̇nce
  1. Tez No: 709189
  2. Yazar: BATURHAN KUMTEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER AKKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Eğitim kurumları, personel, fiziki mekân, donanım ve gerekli düzenlemeler gibi yapılardan oluşan özel yapılardır. Bu araştırmada, Iğdır il merkezinde bulunan anaokullarının iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin mevcut durumları, İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili mevzuatlarda belirlenen standartlara göre incelenmiştir. Iğdır il merkezinde bulunan anaokullarının tamamı örnekleme dâhil edilmiştir. Bu çalışmada nitel araştırma tekniği olan gözlem yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında İşveren ve İSG Uzmanı Sorumlulukları Gözlem Formu kullanılmıştır. İşveren ve İSG Uzmanı Sorumlulukları Gözlem Formu, araştırmacı tarafından İSG mevzuatı ve literatür araştırması yapılarak araştırma kapsamında hazırlanmıştır. Anaokullarının iç ve dış mekânlarındaki mevcut durum, mevzuat açısından değerlendirilirken İşveren ve İSG Uzmanı Sorumlulukları Gözlem Formu ile değerlendirilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda Iğdır il merkezinde bulunan anaokullarının İş Sağlığı ve Güvenliği kriterlerinin İSG mevzuatına genel olarak uygun olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Educational institutions are special structures consisting of personnel, physical structure, equipment and necessary arrangements. In this research, all kindergartens in the city center of Iğdır has been examined and it has been tried to determine the appropriateness of the standards determined in kindergartens in accordance with the legislation, in kindergartens by using the Occupational Health and Safety Law and regulations. All kindergartens located in the city center of Iğdır have been included in the sample. Employer and OHS Specialist Responsibilities Observation Form has been used to collect research data. The Employer and OHS Specialist Responsibilities Observation Form has been prepared by the reseacher within the scope of the research by conducting a research on the OHS legistation and literature. While the current situation in indoor and outdoor spaces has been evaluated in terms of legislation, the responsibilities of the Employer and OHS Specialist has been evaluated with the Observation Form. As a result of the study, it has been determined that the Occupational Health and Safety criteria of the kindergartens located in the city center of Iğdır are generally compatible with the OHS legislation.