Çocuklarda izofluran ile sevofluranın hemodinami ve anestezi kalitesi açısından karşılaştırılması
A Comparison Isoflurane and Sevoflurane of hemodynamic and quality of the anesthesia at children
  1. Tez No: 70922
  2. Yazar: ÖZGÜ ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEY KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Kan/gaz partisyon katsayısının düşük, kokusunun hoş olması ve havayolu irritasyonuna sebep olmaması nedeniyle sevofloran çocuklarda tercih edilen bir ajan olma yolundadır. Biz bu çalışmada yıllardır kullanılmakta olan izofloran ile yeni bir ajan olan sevo floram hemodinami parametreleri ve anestezi kalitesi açısından karşılaştırdık. Çalışma kapsamına İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi çocuk cerrahisi ameliyathanesinde, inguinal patoloji nedeniyle öpere olacak; 3-6 yaş arası ASA I sınıfına dahil, rastgele seçilmiş 50 çocuk, etik kurul izni ve anne-babalarının onayı alınarak dahil edildi. Hastalar rasgele 25 'er kişilik iki gruba ayrıldı (grup İ= İzofloran, grup S= Sevofloran ). İndüksiyonda inhalasyon ajanı % 60 N20+ % 40 O2 (3 lt+ 21t) içinde 1 MAC'a eşdeğer konsantrasyondan başlandı ve 3.5 MAC'a adım adım artırmak kaydıyla ulaşıldı. Damar yolu açılarak, 0.1 mg/kg dozunda vekuronyum verildikten sonra orotrakeal entübasyon yapıldı. İnhalasyon ajanı 1 MAC'a eşdeğer konsantrasyona düşüldü. İndüksiyonla ilgili parametreler, indüksiyon, anestezi ve uyanma dönemindeki hemodinamik parametreler (arter basıncı, kalp atım hızı, Sp02), uyanma dönemi parametreleri ve komplikasyonlar kaydedildi. Cerrahi bitiminde % 100 O2 ile ventile edilmeye başlanan hastalar dekürarize edildikten sonra ekstübe edildi Postoperatif dönemde 4-5 saat bulantı-kusma takibi yapıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sevolflurane is on the way to be the choise of drug for children, for its low blood/gas partition coefficient, fine fragnance and airway irritant free effect. In this study, we aimed to compare isofiurane which has been used since many years and a new drug, sevofiurane according to their hemodynamic parameters and anesthesia quality. Fifty children; aged between 3-6, in class ASA-1, waiting to be operated for inguinal patologies in Istanbul University, Cerrahpaşa Medikal Faculty, Pediatric Surgery Departman operation room are selected at random with their parents' and ethic committee consent. Patients are randomized into two groups with 25 patients in each group (group Î: isofiurane, group S: sevofiurane). In mduction phase, inhalation agent is started in % 60 N2O+ % 40 O2 (3 lt+2 It.) with a consentration equivalent to 1 MAC and step by step reached to 3.5 MAC. Orotracheal entubation was done after 0.1 mg/kg vecuronium administration with intravenous, access. Then inhalation agent is descreased to a consentration equivalent to 1 MAC. Induction releated parameters, induction, the hemodynamic in the anestesia and awakening period( heart rate, blood pressure, SpC^), awakening period related parameters and complications are recorded. Arter surgical procedure, patients are ventilated with % 100 O2 and extubated after decurarization. In the postoperative period nausea-vomit recordings were done for statical analyses; repeated values variat analyse, Tuckey- Kramer test, Student-T test, qui-square are used.