SANART Estetik ve Görsel Kültür Derneği
SANART Association of Aesthetics and Visual Culture
- Tez No: 709234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN ŞAHİN TEKİNALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 390
Özet
1991 yılında SANART 1992 Derneği olarak kurulan, 1995 yılında dernek adı SANART Görsel Sanatları Destekleme Derneği'ne dönüştürülen ve 2001 yılından itibaren SANART Estetik ve Görsel Kültür Derneği adıyla çalışmalarını sürdüren SANART, kurulduğu ilk yıllarda bulundukları coğrafyayı kültür ve sanat yoluyla güzelleştirerek yaşanası bir çevreye yaratmayı amaçlamıştır. Hedeflenen amaçlar doğrultusunda yıllar içinde kamusal sanat projeleri, uluslararası sempozyumlar ve bu sempozyumlara bağlı olarak gerçekleştirilen sergiler düzenlemiştir. 2001 yılında Uluslararası Estetik Derneği'ne üyelik sonucunda düzenlenen etkinlikler dizisine uluslararası ve ulusal estetik kongreleri de eklenmiştir. Ankara merkezli bir dernek olarak SANART kuramsal alandan beslenen sempozyum ve kongreler ile pratik alanı temsil eden sergi ve diğer sanat etkinlikleriyle, alanında uzman araştırmacıları, sanatçılar ve sanat eserlerini yıllar boyunca Ankara'yla buluşturmuştur. Tez çalışması kapsamında SANART'ın 1991-2021 yılları arasındaki otuz yıllık süreci ve bu süreçte yaşadığı dönüşümlere odaklanılmıştır. Bu süre zarfında SANART'ın gerçekleştirdiği projeler, sanatsal ve akademik etkinlikler araştırılarak bütünlüklü bir şekilde sunulmuştur. Son olarak derneğin düzenlediği etkinliklerin Ankara sanat ortamına etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SANART Association was founded in 1991 as SANART 1992 Association, renamed SANART Association for the Promotion of Visual Arts in 1995 and has been working under the name SANART Association of Aesthetic and Visual Culture since 2001. In the first years of its establishment, the association aimed to beautify their place with art and to create a more livable environment. SANART has organized public art projects, international symposiums and exhibitions related to these symposiums over the years for its aims. Association has added international and national aesthetic congresses to its series of events as a result of membership in The International Association of Aesthetics in 2001. SANART, an association based in Ankara, has brought together researchers, artists and art works in Ankara over the years through symposiums and congresses representing the theoretical field and exhibitions and other art events representing the practical field. Within the scope of the thesis, the period of SANART between the years 1991-2021 and the transformations of the association during this period are focused. In the thirty-year period, SANART's projects, art events and academic events have been researched and the information obtained has been compiled and presented. In addition to documenting the thirty-year period of SANART, it is aimed to reveal the impact and importance of the activities organized by the association in the Ankara art environment.