İş yaşam dengesinin bağlamsal performans ve iş tatmini ile ilişkisinde yönetici desteğinin rolü: Samsun'da hizmet sektörü çalışanları üzerine bir araştırma
The role of executive support in the relationship of work life balance with contextual performance and job satisfaction: A research on service sector employees in Samsun
  1. Tez No: 709239
  2. Yazar: EDANUR ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASENA ALTIN GÜLOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüz dünyasında çalışan bireylerin hem iş hem de aile/özel hayatlarını birlikte uyumlu bir şekilde götürmeleri oldukça önemli bir hale gelmektedir. Bireyler işin ve ailesinin getirdiği sorumlulukların altından kalkabildiği takdirde motivasyon sağlayabilmekte ve rol çatışması yaşamadan kendilerini daha iyi hissetmektedirler. Bireyin bir sorumluluğu diğer sorumluluğunu gerçekleştirmesinin önüne geçiyorsa iş yaşam dengesizliği içinde olduğu görülmektedir. İşinin ya da ailesinin taleplerini zamanında veya istenilen şekilde gerçekleştiremiyen bireyin hem kişisel hem de örgütsel olarak istenmeyecek durumlar yaşaması muhtemel olmaktadır. Çalışanların sadece işini yapan mekanik bir yapı olmadığı ve yaşadığı problemlerin başka alanlara yansıyabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle çatışma içinde olan bireyin kendisi-ailesi-işi arasında üçlü bir denge oluşturması gerekmektedir. Dengenin oluşumunda kişinin kendisine, ailesine ve çalıştığı kuruma önemli sorumluluklar düşmektedir. Kişi çatışmayı fark eder etmez sorunun üstüne gitmeli ve problemi ortadan kaldırmalıdır. Benzer şekilde çalışanlarına değer veren, onların sorunlarıyla ilgilenen ve iş yaşam dengesi kurabilmeleri adına yardımcı olan bir kurum yapısının olması gerekmektedir. Çalışanlarının iş yaşam dengelerini koruyabilmeleri için onlara gerekli desteği veren işletmeler çalışanlarından da çıktısını olumlu olarak almaktadır. Bu çalışmada iş yaşam dengesi kavramı ve ilişkili olabileceği düşünülen iş tatmini ve bağlamsal performans üzerinde durulmuştur. Daha sonrasında ikili ilişkilerde yönetici desteğinin düzenleyici rolünün olup olmadığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, it becomes very important for individuals working in a harmonious way to take both their work and family/private lives together. Individuals can provide motivation and feel better without role conflict if they can cope with the responsibilities of work and family. If an individual's responsibility prevents him from realizing his other responsibility, it is seen that he is in work-life imbalance. An individual who cannot fulfill the demands of his job or family on time or in the desired way is likely to experience undesirable situations both personally and organizationally. It is thought that employees are not just a mechanical structure that does their job and that the problems they experience can be reflected in other areas. For this reason, the individual in conflict needs to create a triple balance between himself, his family, and his work. In the formation of balance, important responsibilities fall on the person himself, his family and the institution he works for. As soon as the person realizes the conflict, he should go to the problem and eliminate the problem. Similarly, there should be a corporate structure that values ​​its employees, deals with their problems and helps them to establish a work-life balance. Businesses that provide the necessary support to their employees in order to maintain their work-life balance also receive positive output from their employees. In this study, the concept of work-life balance and job satisfaction and contextual performance, which are thought to be related, are emphasized. Afterwards, it was examined whether the manager's support had a regulatory role in bilateral relations.