Esnek çalışma uygulamalarının çalışanların iş-yaşam dengesi, iş tatmini ve çalışan performansı üzerindeki etkisi
Impact of flexible working arrangements on work-life balance, job satisfaction and employee performance
  1. Tez No: 709667
  2. Yazar: SELDA KAÇİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU AYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kayseri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışması, esnek çalışma uygulamalarının çalışanların iş-yaşam dengesi, iş tatmini ve çalışan performansı üzerindeki etkisini belirleme amacı taşımaktadır. Çalışmanın amacı doğrultusunda ana problem, esnek çalışma uygulamalarının çalışanların iş-yaşam dengesine, iş tatminine ve performansına etkisinin hangi düzeyde olduğunun belirlenmesidir. Bu çalışma, Ankara ilindeki banka çalışanları kapsamında gerçekleştirilmiş olup, nicel yöntemlerden saha araştırması deseni kullanılarak yapılmıştır. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, esnek çalışma uygulamalarının iş-yaşam dengesini anlamlı ve pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Elde edilen diğer sonuçlarda, esnek çalışma uygulamalarının, iş tatmini ve çalışan performansını anlamlı bir şekilde ve negatif yönde etkilediği bulgulanmıştır. Bu bağlamda, elde edilen tüm sonuçlar ile çalışmanın bütününün, ilgili literatürdeki boşluğu doldurarak katkı sağlayacağı düşünülmüştür. Öte yandan, bu çalışmanın, bankacılık sektöründeki uygulamaların sorgulanmasına imkân vererek, sektöre ilgili konularda bilgi kaynağı olması da hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the effect of flexible working practices on the work life balance of employees, job satisfaction and employee performance. In line with the aim of the study, the main problem is to determine the level at which flexible working practices affect the balance of work life, job satisfaction and performance of employees. This study was carried out within the scope of bank employees in Ankara province and was conducted using a field research pattern from quantitative methods. According to the results obtained from this study, it was found that flexible working practices significantly and positively affect the work-life balance. In other results, it was found that flexible working practices significantly and negatively affect job satisfaction and employee performance. In this context, it was thought that all the results obtained and the whole of the study would contribute by filling the gap in the relevant literature. On the other hand, it is also aimed that this study will be a source of information on issues related to the sector, allowing the practice in the banking sector to be questioned.