Öğretmen motivasyonuna yönelik literatürün sistematik bir incelemesi
A systematic review of the literature for teacher motivation
  1. Tez No: 709333
  2. Yazar: ALİ KAAN GÖZÜKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Yerli ve yabancı literatürde öğretmen motivasyonu ile ilgili bilimsel çalışmaların genel özelliklerini ve güncel durumunu inceleyerek elde edilen bulguları ve öne çıkan önerileri karşılaştırmayı ve öğretmen motivasyonu konusunda kapsamlı bilgi sunmayı amaçlayan bu çalışma sistematik derleme deseni ile yürütülmektedir. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın verileri Google Akademik ve Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı Ulusal Tez Merkezi gibi veri tabanlarından taranarak elde edilmiştir. Türkçe taramalarda“Öğretmen Motivasyonu”yabancı kaynak taramalarında“Teacher Motivation”anahtar kelimeleri kullanılmıştır. Literatür taraması sonrasında ulaşılan çalışmaların özetleri okunarak belirlenen kriterlere uygunluk açısından değerlendirilmiştir. 2015-2021 yılları arasında yerli ve yabancı literatürde yayınlanmış 40 bilimsel çalışma araştırmaya dahil edilmiştir. Dahil edilen çalışmaların analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. İçerik analizinde çalışmalar yıllara, araştırma amacına, araştırma türüne, araştırmada kullanılan yönteme, araştırma desenine, ulaşılan bulgulara ve öne çıkan önerilere göre değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonunda öğretmen motivasyonunu ele alan çalışmaların genel özelliklerine göre yayın dili Türkçe olan araştırmaların yayın dili İngilizce olan araştırmalara kıyasla ve makalelerin de tezlere kıyasla daha fazla sayıda olduğu, bu araştırmalarda genellikle nicel metodolojinin kullanıldığı görülmüştür. Araştırmacıların sıklıkla örgütsel-yönetsel faktörlerin öğretmen motivasyonu üzerindeki etkisine odaklandıkları, araştırma sonuçlarına yönelik bulgularda ise örgütsel faktörler ile öğretmen motivasyonu arasındaki ilişkiye vurgu yapılan sonuçları öne çıkardıkları ve araştırma sonuçlarından hareketle dile getirilen önerilerin genellikle yönlendirme içerikli öneriler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to compare the findings and prominent recommendations by examining the general characteristics and current status of scientific studies on teacher motivation in domestic and foreign literature and provide comprehensive information on teacher motivation, is carried out with a systematic compilation design from qualitative research methods. The document analysis method was used as a data collection method in the research. The research data were obtained by scanning from databases such as Google Scholar and the National Thesis Center of the Council of Higher Education. The keyword“Öğretmen Motivasyonu”was used in Turkish searches and“Teacher Motivation”in foreign literature searches. After the literature review, the abstracts of the studies reached were read and evaluated in compliance with the determined criteria. 40 scientific studies published in the domestic and foreign literature between 2015-2021 were included in the research. The content analysis method was used to analize the studies. In content analysis, studies were evaluated separately according to years, research purpose, research type, research method, research design, findings and prominent suggestions. At the end of the study, according to the general characteristics of the studies dealing with teacher motivation, it was seen that the number of studies in Turkish was higher than the studies in English, and that the number of articles was higher than the theses, and the researches in these studies generally used quantitative methodology. In addition, it has been observed that researchers often focus on the effect of organizational-managerial factors on teacher motivation. In the findings of the research, they highlight the results that emphasize the relationship between organizational factors and teacher motivation, and the suggestions made based on the research results are generally suggestions with orientation content.