Elektronik ağızdan ağıza iletişim: Antalya Kemer bölgesi 5 yıldızlı otellerin Tripadvisor Türk misafirlerin yorumlarının incelemesi
Electronic word of mouth: Review of Turkish guests' comments on Tripadvisor on 5 star hotels in Antalya Kemer region
  1. Tez No: 709448
  2. Yazar: HAKAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İnternet kullanımının artması ile sosyal medya platformları artık bir pazarlama ve tutundurma aracına dönüşmüştür. Tüketicilerin TripAdvisor gibi platformlarda yapmış oldukları yorumlar diğer insanların satın alma davranışını etkilemektedir. Bundan dolayı işletmeler için elektronik ağızdan ağıza iletişim önemli bir konudur. İşletmeler bunları takip etmeli ve bazen de hizmet telafisinde bulunmalıdır. Bir turizm eWoM platformu olan TripAdvisor'daki yorumlar seyahat edenlerin satın alma davranışını önemli oranda etkilemektedir. Bundan dolayı çalışmanın amacı Antalya Kemer Bölgesinde yer alan 5 yıldızlı oteller hakkında Türk misafirlerin TripAdvisor'daki yorumlarının incelemesidir. Tez konusu itibariyle eWoM olgusuna odaklanmaktadır. Bu kapsamda ele alınan diğer ilişkili konular ise otellerde tutundurma, pazarlama, sosyal platformların satın alma niyetine etkisi konularıdır. Antalya ili Kemer bölgesinde faaliyet gösteren 5 yıldızlı oteller çalışmanın kapsamını oluşturmaktadır. Verilerin çokluğundan dolayı bu otellerde konaklayan sadece Türk vatandaşlarının yorumları incelenecektir. Çalışmada eWoM kapsamında oteller ile ilgili en önemli sosyal platform olan TripAdvisor kullanılacaktır. Yapılmış olan bu araştırmada elde edilen bulgular değerlendirildiğinde Türk müşterilerin genel olarak Kemer'de bulunan beş yıldızlı otellerden memnun oldukları görülmektedir. Kemer'deki otel işletmelerine ilişkin içerik analizi yapılarak sonuçlar incelenmiştir. Burada en çok vurgulanan kelimelerin oteller için, güven, kalite, memnuniyet, rezervasyon, harika, mükemmel, pahalı, hijyenik olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonuçları incelendiğinde değerlendirilmiş olan yorumların neredeyse yarısında hijyenle ilgili bir kelime bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Social media platforms have now become a marketing and promotion tool with the increasing use of the Internet. Consumers' comments on platforms such as TripAdvisor affect other people's purchasing behavior. Therefore, electronic word of mouth communication is an important issue for businesses. Businesses should monitor electronic word of mouth platforms. Reviews on TripAdvisor, a tourism eWoM platform, have a significant impact on travel behavior of travelers. Therefore, the purpose of the study is to examine the reviews of Turkish guests on TripAdvisor about 5-star hotels in Antalya Kemer Region. Research focuses on eWoM as of the thesis topic. Other related issues addressed in this context are promotion, marketing, and the impact of social platforms on purchasing intention in hotels. The 5-star hotels operating in the Kemer region of Antalya destination is the scope of the study. Due to the large number of data, only Turkish citizens staying in these hotels will be reviewed. In the study, TripAdvisor, which is the most important social platform related to hotels, will be used within the scope of eWoM. When the findings obtained in this research are evaluated, it is seen that Turkish customers are generally satisfied with the five-star hotels in Kemer. Content analysis of the hotel businesses in Kemer was made and the results were examined. It has been determined that the most emphasized words for hotels are trust, quality, satisfaction, reservation, wonderful, excellent, expensive, hygienic. When the results of the research were examined, it was determined that almost half of the evaluated comments did not contain a word about hygiene.