Fen ve teknoloji öğretmenlerinin uzaktan eğitime yönelik algı ve tutumlarının incelenmesi
Investigation of science and tecnology teachers' attitudes towards distance education
  1. Tez No: 709449
  2. Yazar: PINAR AKSOY KÖKOSMANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEM DÖNEL AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırma; fen ve teknoloji öğretmenlerinin uzaktan eğitime yönelik algılarını ve tutumlarını belirlemek amacıyla 2020-2021 yıllarında yapılmıştır. Araştırma pandemi sürecinde yürütülmüş olup; örneklemi seçkisiz uygun örneklem yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Türkiye' nin farklı illerinde ve kurumlarında fen ve teknoloji derslerini yürüten 159 fen ve teknoloji öğretmeni ile gerçekleştirilen çalışmanın verileri; katılımcılara elektronik ortamdan ulaştırılmıştır. Ölçek, google anketler uygulaması kullanılarak hazırlanmış ve katılımcılara online olarak uygulanmıştır. Toplamda 3 bölüm, 50 sorudan oluşan çalışma anketi; Gök ve K. Çakmak (2020)' ın hazırladığı“uzaktan eğitim algı ölçeği”, Ağır (2007)' ın“uzaktan eğitime yönelik tutum ölçeği”, ve "demografik özellikler ile uzaktan eğitim teknolojileri ve özelliklerine yönelik olarak hazırlanmış olan üç madde bir araya getirilerek oluşturulmuştur. Verilerin analizinde frekans ve yüzde değerleri, normallik testleri, bağımsız t-testi, tek yönlü varyans analizi ve basit doğrusal korelasyon analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre fen ve teknoloji öğretmenlerinin uzaktan eğitime yönelik algı ve tutumlarının orta düzeyde olduğu görülmüştür. Cinsiyet, mesleki kıdem, mezun olunan bölüm ve çalıştıkları kurum faktörleri bakımından uzaktan eğitim algı ve tutumlarda anlamlı bir fark bulunmamıştır. Yine katılımcıların büyük çoğunluğu, uzaktan eğitimle eğitimin kalitesinin artırmadığını ifade etmişlerdir. Çalışmada; televizyonun en kolay erişilebilir uzaktan eğitim teknolojisi olduğu; internetin ise en etkili uzaktan eğitim iletişim yöntemi olduğu; uzaktan eğitimin en önemli avantajının ise bilgi iletişim teknolojilerinin eğitimde kullanılması olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in 2020-2021 in order to determine the perceptions and attitudes of science and technology teachers towards distance education. The research was carried out during the pandemic process and the sample was determined using the random convenience sampling method. The data of the study conducted with 159 science and technology teachers who teach science and technology courses in different provinces and institutions of Turkey and data of the study is delivered to the participants electronically. The scale was prepared by using the google surveys application and applied to the participants online. Study questionnaire which consists of 3 sections and 50 questions in total; the“distance education perception scale”prepared by Gök and K. Çakmak (2020), the“attitude scale towards distance teaching”by Ağır (2007), and the three items prepared for demographic characteristics and distance education technologies and features are brought together. Frequency and percentage values, normality tests, independent t-test, one-way analysis of variance and simple linear correlation analysis were used in the analysis of the data. According to the results of the analysis, it was observed that the perceptions and attitudes of science and technology teachers towards distance education were at the middle level. There was no significant difference in distance education perceptions and attitudes in terms of gender, professional seniority, department graduated and institution they work for. Again, the majority of the participants stated that distance education did not increase the quality of education. In the study; it is reached as a result that television is the most accessible distance education technology; on the other hand the internet is the most effective distance education communication method; while the most important advantage of distance education is the use of information and communication technologies in education.