Bilim tarihinde tıp etiğinin rolü
The role of medical ethics in the history of science
- Tez No: 709452
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKİN KAYNAK ILTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Felsefe, Medical History and Ethics, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bilim tarihi birçok bilimi içerisinde barındıran ve onların da kendi içlerinde dallara ayrıldığı ve her birinin kendine özel çalışma biçimlerinin bulunduğu, sorgulayıcı felsefi görüşler temeline dayanmaktadır. Buna göre bilim tarihi bilimlerin kendilerine ait faaliyetlerinin deney ve gözleme dayalı, objektif bir biçimde ve kronolojik bir sıraya uygun olarak kaydedilmesidir. İnsanlar var olduklarından bu yana, merak duyguları sayesinde gerçekleştirmiş oldukları faaliyetler ile bilimsel araştırmalara katkıda bulunmuştur. Tıbbın varlığı da insanlarla birlikte ortaya çıkmıştır ve bilim tarihinin pratik bilimler alanında yer almaktadır. Tıp, bir bilim ve meslek alanı olarak insani değerler açısından büyük önem arz etmektedir ve insan sağlığı söz konusu olduğu için, etik açıdan ilkeler ile donatılmıştır. Böylece tıp etiği, insanların birbirlerine karşı adaletli davranabilmeleri açısından herhangi bir problem karşısında çözüm niteliği olarak ortaya çıkmıştır. Tıbbi alanlarda hekimler ve diğer sağlık çalışanları, tıbbi uygulamalar ile ilgili etik davranışlar çerçevesinde hareket etmelidirler. Bu nedenle tıbbi alanları kapsayan tıp etiği ilkeleri araştırılırken ve uygulanılırken, geçmişten günümüze birçok özelliği ile ortaya çıkış serüveni göz önünde bulundurulmalıdır. Bu çalışmada tıp etiğinin günümüz ilkelerinden ibaret olmadığı ve yüzyıllar öncesine dayanmış olduğu yansıtılmak istenmiştir. Bilim tarihinde yer alan tıp biliminin tarihi yolculuğu altında, tıp etiğinin içeriğini oluşturan konular tarihçeleri ile birlikte ele alınmıştır. Bu yöntem ile tıp etiğinin yalnızca günümüze ait olmadığı, birçok kişi tarafından bilinmeyen uzun bir tarihi geçmişe sahip olduğu gösterilmiştir. Buna istinaden, tıp etiği tarihi felsefi ve günümüz şartları kapsamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The history of science is which involves many sciences and is divide into branches, and each of which has its own way of working is based on the inquiring philosophical views. Accordingly, the history of science is the recording of the activities of sciences objectively, based on experimentation and observation, and in a chronological order. Since their existence, humans have contributed to scientific researches with the activities they have carried out thanks to their curiosity. The existence of medicine also emerged with humans and took place in the field of applied sciences in the history of science. As a science and a profession, medicine is of great importance in terms of human values and is equipped with ethical principles, since human health is in question. Thus, medical ethics emerged as a solution quality in the face of any problem in terms of people being able to treat each other fairly. Physicians and other health professionals in the medical field should act within the framework of ethical behaviors related to medical practices. For this reason, while researching and applying the principles of medical ethics covering the fields of medicine, the process of its emergence with its many features from the past to the present should be considered. In this study, it is aimed to reflect that medical ethics does not consist of today's principles and dates back centuries. Under the historical journey of medical science in the history of science, some issues that constitute the content of medical ethics are discussed together with their history. With this method, it has been revealed that medical ethics does not only belong to the present day, but has a long history that is not known by many. Based on this view, medical ethics has been evaluated within the framework of historical, philosophical and contemporary conditions.