Konya'da dini mekânlar aidiyeti
Belonging to religious places in Konya
- Tez No: 709457
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Konya, kendisine ait özel tarihi ve kültürel dokusuyla, onu diğer şehirlerden farklı kılan mekânlarıyla ayrıcalıklı bir kentsel kimliğe sahiptir. Kentsel kimliğinin öne çıkmasında içinde barındırdığı tarihi ve dini mekânların etkisi büyüktür. Bu araştırmada, Konya toplumunun dini mekânlara karşı olan aidiyet duygusunun ve bilinirliğinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırma nitel veri araştırma yöntemlerinden, yarı yapılandırılmış mülakat modeliyle gerçekleştirilmiştir. Bu teknik ile yapılan görüşmelerde katılımcılara on ikişer soru yöneltilmiştir. Yapılan mülakatlardan elde edilen veriler Maxqda programıyla analiz edilmiştir. Araştırmanın evrenini, Konya il merkezindeki, 18-73 yaş aralığındaki yetişkinler oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini, farklı yaş gruplarındaki otuz kişi oluşturmaktadır. Mülakatlardan elde edilen verilere göre, dini mekânların; tarihi ve turistik olması yönünden en çok ziyaret edildiği, mimari yapı ile inanış ve ibadet şekilleri yönünden ilgi gördüğü, maneviyat yönünden önemsendiği, ibadet için tercih edilmesinde maneviyatın önemli faktör olduğu, toplum ilgisizliğinin değer kaybetme sebepleri açısından etken olduğu ve Hz. Mevlâna türbesi, Ateşbaz-ı Veli türbesi ile Alaeddin Cami ve Türbelerinin en çok bilinen dini mekânlar olduğu görülmüştür. Yapılan analiz sonucunda, yaş seviyesi küçüldükçe, dini mekânlara karşı olan aidiyet duygusunun ve bilinirliğinin azaldığı, yaş seviyesi büyüdükçe ise dini mekânlara karşı olan aidiyet duygusunun ve bilinirliğinin arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Konya has a privileged urban identity with its special historical, cultural texture and places that make it different from other cities. The identity of the Konya largely arises from its historical and religious sites. The objective of this study is to determine how recognisable religious sites are by the inhabitants of Konya as well as to determine if they have a sense of belonging to such places. The research has been carried out by the means of semi-structured interview, one of the qualitative research methods. This approach permitted to interview respondents asking them 12 questions. Survey data were analysed using Mazqda programme. Focus group is represented by the inhabitants of Konya Province between the ages of 18 and 73. The sampling of the study is represented by 30 respondents belonging to different age group.According to the data obtained from the interviews, religious places; It is the most visited in terms of being historical and touristic, it attracts attention in terms of architectural structure, belief and worship, it is important in terms of spirituality, it is an important factor in choosing it for worship, the indifference of the society is a factor in terms of depreciation, and It has been seen that the tomb of Hz Mevlâna, the tomb of Ateşbaz-ı Veli, the Alaeddin Mosque and Tombs are the most known religious places. As a result of the analysis, it was observed that as the age level decreases, the sense of belonging and awareness towards religious places decreases, and as the age level increases, the sense of belonging and awareness towards religious places increases.