Konjenital açık kalp ameliyatlarında kan kardiyoplejisinin renal fonksiyonlara etkisi
The effect of blood cardioplegia on renal functions in congenital open HEART surgery
- Tez No: 709479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Açık kalp cerrahisi ameliyatları sonrası dönemde görülen renal fonksiyon bozuklukları ve buna bağlı olarak gelişen mortalite ve morbidite artma, hastanede yatış süresi üzerine etkileri en önemli komplikasyonlardan biridir. Çalışmamızda amacımız doğumsal kalp hastalığı nedeni ile açık kalp cerrahisi uygulanan hastalarda postoperatif dönemde kullanılan kan kardiyoplejisinin renal fonksiyonlar üzerine etkisini değerlendirmektedir. 01 Ocak 2019-01 Ocak 2020 yılları arası yapılan 300 konjenital açık kalp cerrahisi hastalarında ameliyat öncesi ve sonrası 1. 2. 3. gün yapılan rutin biyokimya laboratuvar sonuçlarından potasyum, sodyum, bun, kreatinin ve kalsiyum değerleri karşılaştırılacak ve ek olarak postop yoğun bakım döneminde saatlik idrar takibi, inotrop dozları, tansiyonları ve yoğun bakımdaki kalış süreleri değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The effects of blood cardioplegia on renal function in patients who underwent surgery for congenital heart disease were investigated. The results are consistent with previous studies and similar statistical data were obtained. The objective of our study is to evaluate blood cardioplegia used in open heart surgery in patient with congenital heart disease operations and it's effect in the postoperative period on renal functions. 300 pateint were enrolled in our study all of them underwent open heart surgery for congenital heart disease at the period from 01 january 2019 to 01 january 2020, all patients were investigated rutinely preoperatively and on the 1,2 and 3 rd day postoperatively for blood potassium, sodium, bun and creatinine and calcium and compared with the postoperative values. furthermore postoperative urine output, the use of inotrope treatement, arterial blood pressure and length of stay at the critical care unit were studied.