İşçi sendikaları ve üst kuruluşlarında yönetim kurulu yetkileri, görevleri ve sorumlulukları
  1. Tez No: 92900
  2. Yazar: KENAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. NİZAMETTİN AKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
99 ÖZET Yönetim kurulu üyesi seçilebilmek için sendika üyesi olmak, kurucularda aranan şartlara sahip olmak ve en az on yıl bilfiil çalışmış olmak gerekir. Yönetim kurulu işçi sendikası ve şubelerinde en az üç en çok dokuz üyeden oluşur. Konfederasyonların yönetim kurulu ise, en az beş en çok 29 üyeden oluşur. Yönetim kurulu olağan ve olağanüstü toplantıları yaparak, çeşitli kararlar alır ve uygular. Yönetim kurulu üyeliği istifa ve ölüm gibi genel sebeplerle ya da mal beyanında bulunmama ve beşinci maddedeki suçlardan biriyle mahkum olma gibi özel sebeplerle sona erer. Yönetim kurulu yetkilerini yasa hükümleri, tüzük hükümleri ya da genel kurul kararlarından alır. Yönetim kurulunun görev ve yetkileri; temsil etme, yetki verme ve görevlendirme, icra etme, yönetme, genel kurulca verilen diğer görev ve yetkiler ile Sendikalar Kanununda belirtilen diğer görev ve yetkilerdir. Yönetim kurulu fiillerinden dolayı sendikaya, genel kurula, resmi mercilere ve üçüncü kişilere karşı sorumludur. Yönetim kurulu üyeleri görevleri ile ilgili kusurları yüzünden sendikanın uğradığı zararlardan birlikte sorumludurlar. Bu sorumluluk 10 yılda zamanaşımına uğrar. Yönetim kurulunun genel kurulda aklanmasıyla sorumluluğu kalkar. Genel kurul yönetim kurulunu ibra etmezse, onu görevden alabileceği gibi sorumluluk davası da açabilir. Bu durumda yönetim kurulu üyeleri genel kurul kararının iptali veya ibra davası açmak için iş mahkemesine başvurabilir ya da haklarında açılan sorumluluk davasmda haklı olduklarını ispatlayarak davanın reddini isteyebilirler.
Özet (Çeviri)
100 ABSTRACT In order to be elected as a member of the board, one should be a member of the union, should have the conditions required for the founders, and should have actually worked at least ten years. The board is formed by minimum three and maximum nine members in labor unions and its branches. As to the board of managers of the confedereions are formed by minimum five and maximum 29 members. The board holds usual and extraordinary meetings and takes resolutions and applies them. Membership is terminated by the general reasons such as resignation and death or by the particular reasons such as as failure to declare property and possessions and being sentenced by one of the offences described in the fifth article. The powers of the board of directors are vested by the laws and regulations or the resolutions of general assembly. The commissions and powers of the board of directors are representation, authorization and charging, execution, managing, the other commissions and powers vested by the general assembly and the othercommissions and powers described in the law of labor unions. The board of directors is responsible to the labor union, general assembl, competent authorities and to the third persons for its actions. The members of the board of directors are jointly responsible for the losses of the union due to the faults arisen from their duties. This responsibilitly is subject to prescription after ten years. The responsibility of the board of directors is removed by the ecquittal in the general assembly. If the general assembly is not acquit the board of directors, then it may dismiss them from the office, and it may open the suit of101 responsibility against the board. In this case the members of the board of directors may apply to the industrial relations court in order to have the resolution of the general assembly annualled or may open the acquittal suit or the members of the board of managers may request the dismissal of the action by proving that they are right in the suit of responsibility which has been opened against them. SB»**1- * j