Shear strengthening of RC beams using near surface mounted FRP bars
Yüzeye yakın FRP çubukları kullanarak betonarme kirişlerin kesmeye karşı güçlendirilmesi
  1. Tez No: 709491
  2. Yazar: KHALED HAFAR JONEIDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez, FRP çubuklarla yüzeye yakın montaj tekniği (NSM) kullanılarak betonarme elemanlarının güçlendirilmesini inceler, malzemeleri, tüm prosedürü, arıza modlarını ve özellikle FRP çubuklarının kesme katkısını, sonradan takılan elemanın kesme mukavemetini etkileyen faktörleri açıklar. FRP kesme katkısı için yeni bir denklem önerilmiştir, daha sonra istatistiksel değişkenler kullanılarak değerlendirilmiş ve literatürde önerilen diğer denklemlerle karşılaştırılmıştir, denklem değişkenleri için duyarlılık analizi de çalışılmış ve incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis studies retrofitting of RC members using near surface mounting technique (NSM) with FRP bars, describing materials, the whole procedure, the failure modes that accompanies this method of retrofitting and In particular, the shear contribution of FRP bars, factors affecting shear strength of the retrofitted element, a new equation for FRP shear contribution is proposed then appraised using statistical variables and compared with other equations proposed in literature, the sensitivity analysis for the equation variables were also studied and investigated.