Farklı sürelerde gerçekleştirilen statik germe uygulamalarının performans üzerine etkilerinin incelenmesi
Examination of the effects of static stretching applications performed at different durations on performance
- Tez No: 1013426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN YARAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı; Farklı sürelerde gerçekleştirilen statik germe uygulamalarının performans üzerine etkilerinin incelenmesidir. Çalışmaya 2025 yılında Yozgat Bozok Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören, yaş ortalamaları 20,83±1,62 yıl, boy ortalamaları 177,90±6,17 cm, vücut ağırlığı ortalamaları 75,56±11,71 kg ve spor yaşı ortalamaları 7,20±3,53 yıl olan, lisanslı olarak müsabık düzeyde güreş sporu ile uğraşan toplam 30 üniversite öğrencisi gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada veriler; demografik veri bilgi formu, el kavrama kuvveti testi (Takei A5401, Japonya), denge testi (Togu Challenge Disc 2.0), reaksiyon süresi testi (fitlight), dikey sıçrama ölçüm testi (fıt jump), esneklik testi (otur-uzan testi) ve 30 metre sürat testi (elektronik fotosel sistemi) kullanılarak toplanmıştır. Çalışmadaki verilerin analizi için; Shapiro-Wilk testi, tekrarlı ölçümlerde tek yönlü varyans analizi (Repeated-Measures ANOVA) testi, Bonferroni düzeltmeli Post-Hoc testi, Friedman testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılmıştır. Bütün istatistiksel analizler için anlamlılık seviyesi p<0,05 kabul edilip analizler için IBM SPSS Statistics 24 paket programı kullanılmıştır. Sonuç olarak; statik germe süresinin artmasıyla birlikte esneklik performansında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artış meydana geldiği; buna karşılık el kavrama kuvveti, dikey sıçrama ve 30 m sürat performansında anlamlı düzeyde azalma olduğu saptanmıştır. Denge performansında da ölçümler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunduğu ve germe süresi arttıkça denge performansında iyileşme görüldüğü saptanmıştır. Reaksiyon süresi açısından ise ölçümler arasında anlamlı farklılık bulunmuş ve daha uzun süreli germe uygulamalarında reaksiyon süresinin kısaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of static stretching performed for different durations on performance. The study included students enrolled at the Faculty of Sports Sciences at Yozgat Bozok University in 2025, with an average age of 20.83 ± 1.62 years, an average height of 177.90 ± 6.17 cm, an average body weight of 75.56 ± 11.71 kg, and an average sports experience of 7.20 ± 3.53 years, who were actively competing at the licensed level in the sport of wrestling. Data were collected using a demographic information form, a handgrip strength test (Takei A5401, Japan), a balance test (Togu Challenge Disc 2.0), a reaction time test (Fitlight), a vertical jump measurement test (Fit Jump), a flexibility test (sit-and-reach test), and a 30-meter sprint test (electronic photoelectric system). For the analysis of the data in the study, the Shapiro-Wilk test, one-way analysis of variance (ANOVA) for repeated measures, Bonferroni-corrected post-hoc test, Friedman test, and Wilcoxon Signed-Rank test were used. For all statistical analyses, a significance level of p < 0.05 was accepted, and the IBM SPSS Statistics 24 software package was used for the analyses. In conclusion, it was found that an increase in static stretching duration led to a statistically significant improvement in flexibility performance; conversely, there was a statistically significant decrease in handgrip strength, vertical jump, and 30-meter sprint performance. It was also found that there were statistically significant differences in balance performance between measurements, and that balance performance improved as the stretching duration increased. Regarding reaction time, statistically significant differences were found between measurements, and it was observed that reaction time decreased with longer stretching durations.