Genç milli bireysel sporcularda 8 haftalık antrenman programının antropometrik ve fizyolojik özelliklere etkilerinin araştırılması
The effects of eight week training program applied to junior national individual athletes in Izmir on their antropometric and physiological characteristics
- Tez No: 448739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı; İzmir ilinde yaşayan Genç Milli Bireysel Sporculardan 8 haftalık antrenman öncesi ve sonrası alınan ölçümlerle, Deneklere uygulanan antrenman programı sonucunda, deneklerin antropometrik ve fizyolojik özelikleri üzerine olan etkilerinin belirlenmesidir. Bu araştırmanın evrenini İzmir ilinde yaşayan genç milli sporculuk düzeyinde karate ve güreş branşıyla uğraşan 30 denek oluşturmuştur. Denekler araştırmaya gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada kullanılan materyaller ve testler 8 haftalık antrenman öncesi ve sonrası olmak üzere 2 kez uygulanmış ve kendi içerisinde her test ikişer kez tecrübe edilmiştir. Test sonucunda en yüksek derecelere, bağlı olarak fizyolojik ve fiziksel parametreler karşılaştırılmıştır. Deneklerin demografik özellikleri olarak adı soyadı, branşı, doğum tarihi, antropometrik özellikleri olarak boyu, kilosu, yağ̆ ölçümleri, fizyolojik özelliklerden de 20m koşu, Mekik koşusu dikey sıçrama, kalp atım sayısı, sağ̆-sol pençe kuvveti, bacak kuvveti ölçümleri alınmıştır. Deri kıvrım kalınlıkları skinfold kaliper (Holtain Ltd. UK) ile ± 0.2mm hassasiyetle ölçülmüş, kiloları hassaslık derecesi 0,1 kg olan elektronik baskülle (SECA, Almanya) ölçülmüştür. El pençe kuvvetleri için Takei El Dinamometre (Handgrip) kullanılmıştır. İstatistiksel analizde Elde edilen veriler için, SPSS 21,0 programıyla kullanıldı. Bu program yardımıyla, iki grup arasındaki farklılıkları belirlemek için a=0,05 anlamlılık düzeyinde t-testi uygulandı. Sonuçların anlamlılık derecesi p0,05). Güreş ve karate branşlarındaki deneklerin antrenman öncesin ve sonrasındaki bazı antropometrik ölçümleri ve performans testleri karşılaştırıldığında, hem antrenman öncesi hem de antrenman sonrası değişmeyen bazı farklıkların ortaya çıktığı görülmektedir. Antrenmanı, Katılan deneklerin fizyolojik, antropometrik ve vücut yağ̆ yüzdeleri üzerinde olumlu etkileri olduğu görülmektedir. Sonuç, olarak 8 haftalık bu çalışmada uygulanan antrenman programı deneklerin fizyolojik ve antropometrik özeliklerin gelişmesinde katkı sağlamıştır. Ayrıca, deneklerin fizyolojik ve antrepometrik özeliklerini değerlendirmek için uygulanan bu testler yeterlidir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to determine the effects of training program applied to junior national individual athletes in İzmir on their antropometric and physiological characteristics. Training program was eight week and measurements were performed before and after training. The population of the study is 30 karate and wrestling athletes who are junior nationals in İzmir. They participated in the research voluntarily. Materials and tests were applied two times, before and after the 8 week program. After the tests, physiological and physical parameters were compared based on maximum points. Demographic features of the participants were name, surname, branch, date of birth, antropometric features were height, weight, fat percentages, and physiological features were 20m running, shuttle run, vertical jump, heart beat, right left hand grip strength, leg strength. Skinfold thickness was measured by skinfold kaliper (Holtain Ltd. UK) ± 0.2mm, weights by electronic bascule with 0,1 kg precision (SECA, Germany). For hand grip tests, Takei Hand Dynamometre was used. For statistical analysis data, SPSS 21,0 program was utilized. With the help of this program, in order to determine the differences between two groups, t-test with a=0,05 significance level was applied. The significance level of the results was accepted as p0,05). When some antropometric and performance tests of karate and wrestling participants before and after training program compared, it was seen that there were some differences unchanged both before and after training. It was understood that training has positive effects on physiological and antropometric characteristics and fat percentages of participants. So, this 8 week training program provided a contribution for participants' antropometric and physiological development. Besides, these tests applied to evaluate the antropometric and physiological characteristics of athletes are efficient.