Conservation of silos as rural and industrial heritage places: Principles for the Turkish Grain Board silo in Ankara Güvercinlik
Siloların kırsal ve endüstriyel miras alanları olarak korunması: Toprak Mahsulleri Ofisi Ankara Güvercinlik silosu için ilkeler
- Tez No: 709529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜLİZ BİLGİN ALTINÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Toprak Mahsulleri Ofisi siloları, modern dönem kırsal üretiminin mimari sembolleri olarak karşımıza çıkan anıtsal tahıl depolama yapılarıdır. Türkiye'nin birçok yerleşiminde yer alan silolar, ülke genelinde tarımsal sanayi ve depolama ağını oluşturmaktadır. Cumhuriyet döneminde devlet tarafından hızlı bir şekilde inşa edilmeye başlanan bu yapılar, yeni devletin tarımsal üretim ve toplumsal kalkınma açısından ekonomik büyümesine ve modernleşmesine yardımcı olmuştur. Ancak günümüz koşullarında dünya çapında birçok silo, fiziksel ve işlevsel bağlamlarındaki değişiklikler ve tahıl depolama teknolojilerindeki değişiklikler nedeniyle orijinal işlevlerini kaybetmeye başlamıştır. Bu nedenle Ankara'nın yoğun bir kentsel merkezinde yer alan Güvercinlik Silosu da dahil olmak üzere silolar özelleştirme, terk veya yıkım tehdidi altındadır. Bu tez, Ankara Güvercinlik Silosunun bağlamı ve Toprak Mahsulleri Ofisi'nin kırsal ağı dikkate alınarak yapının değerlerini ve önemini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda, mekanı kırsal ve endüstriyel miras alanı olarak kabul ederek, hem orijinal kullanımı hem de yeniden kullanımı için geliştirdiği senaryolar aracılığıyla yapının korunması ve sürdürülmesi için geleceğe yönelik ilke ve stratejiler geliştirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Silos of the Turkish Grain Board are monumental grain storage structures that appear as the architectural symbols of the modern period rural production. Located in Turkey's many settlements, they constitute the network of agricultural industry and storage all over the country. Starting from their rapid construction by the government during the Republican Period, these structures had helped the economic growth and modernization of the new state in terms of agricultural production and societal development. However, in today's context, many silos worldwide have started to lose their original functions due to changes in their physical and functional contexts as well as the changes in grain storage technologies. Therefore, silos are under the threat of privatization, abandonment, or demolishment, including the Güvercinlik Silo located in a dense urban center of Ankara. This thesis aims at revealing the values and significance of the Ankara Güvercinlik Silo in consideration of its context and rural network of the Turkish Grain Board. At the same time, it seeks to develop principles and strategies for the future to conserve and sustain the structure through scenarios developed for both its original use and adaptive reuse, as it acknowledges the place as a rural and industrial heritage site.