Yüreğir ovasında üreticilerin kimyasal gübre kullanım potansiyeli
Use potential of chemical fertilizer of producers in Yuregir plain
- Tez No: 709530
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE İBRİKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada, Yüreğir ilçesine bağlı mahallelerdeki 107 üreticiyle yüz yüze görüşülerek, Yüreğir Ovasındaki üreticilerin bitkisel üretim faaliyetinde kimyasal gübre kullanım miktarları ve kimyasal gübre kullanımında yararlandıkları bilgi kaynaklarının belirlenmesi için anket çalışması yapılmıştır. Üreticilerin gübre kullanımı ile ilgili sonuçlara göre, üreticilerin taban gübresi uygulama yöntemi olarak tercihleri %41.1 oranıyla serpme yöntemi, %37.4 ile damla sulama yöntemi ve %21.5 ile banda uygulama yöntemi olarak sıralanmıştır. Üst gübrede ise %54.2 ile banda, %39.3 damlama yoluyla uygulama yapılmıştır. Gübre çeşitlerinde taban gübresinde %33.6 oranında Kompoze (20.20.0), üst gübrede %50.5 ile Üre (%46 N) ilk sırada yer almaktadır. Üreticilerin %4.9'u mikro element gübresi kullanmaktadır. Çalışma sahasında en fazla ekilen ürünlerden buğdayda üreticilerin %42.9'u, mısırda %70.6'sı, narenciyede ise %26.2'si tavsiye miktarın üzerinde saf azot kullanmışlardır. Üreticilerin %45.8'i toprak analizi yaptırmışlardır. Gübrelemede yararlandıkları en büyük kaynak kendi bilgileri, gübrelemedeki en büyük sorun ise gübre fiyatlarının yüksek olmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this research, a questionnaire study was conducted to determine the amount of chemical fertilizer use in plant production activities, and the information sources they use in the use of chemical fertilizers by face to face interview of 107 producers in the neighborhoods of Yüreğir district. According to the results of the producers' fertilizer use, the preferences of the producers as the base fertilizer application method were listed as 41.41% broadcast method, 37.4% drip irrigation method and 21.5% band application. As topdressing, 54.2% was applied to band and 39.3% was dripped. 33.6% composite (20.20.0) as base fertilizer and 50.5% urea (46% N) as top fertilizer take the first place among the other type of fertilizers. 4.9% of the producers use microelement fertilizers. Among the most planted crops in the study area, 42.9% of the producers in wheat, 70.6% in corn and 26.2% in citrus used exceeding amounts of nitrogen than that of the the recommended doses. 45.8% of the producers had soil analysis. The common information source they use in fertilization is their own experiences or knowledge. The biggest problem of the producres' in fertilization is the high fertilizer prices.